Wilki w naszych lasach

Od jakiegoś czasu pojawiają się sygnały o wilkach w okolicznych lasach. Widzieli je myśliwi, leśnicy i pracownicy leśni. O sprawie pisaliśmy ostatnio w drukowanej „Ziemi Strzeleckiej”. 

W Europie od niemal dwóch dekad trwa walka o przywrócenie wilka do lasu. Po latach tępienia tego drapieżnika zauważono, jak ważny jest on dla utrzymania równowagi ekosystemu. Nasze okoliczne lasy są bogate w pożywienie, czyli głównie w jelenie, sarny i dziki. Stąd też pojawiają się informacje o obecności wilków w powiecie strzelecko- drezdeneckim.

Wilki żyją i polują w watahach, czyli liczących kilka osobników grupach. Na ich czele stoi samiec i samica alfa, a reszta to młodsze osobniki, z reguły bliżej lub dalej spokrewnione ze sobą. Strzeleccy leśnicy zaobserwowali kilka w okolicy Dankowa, Lichenia i Wilanowa, prognozuje się, że jest ich około 6-7 sztuk, choć niedawno w Wilanowie widziano samicę z dwójką młodych. –  Gdy na spacerze zdarzy nam się napotkać wilka, powinniśmy zachować spokój. Generalnie są one bardzo płochliwe, także atak na człowieka jest raczej niemożliwy, ale dla własnego bezpieczeństwa należy unikać nocnych spacerów po lasach – ostrzega nadleśniczy Grzegorz Jankowski.

sm

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content