UEFA szkoli strzeleckich trenerów

            UEFA i Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej ogromnie ważną rolę przywiązują do kształcenia wysoko wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Pomiędzy 18 a 24 stycznia strzeleccy trenerzy zdobywali licencje trenerskie certyfikowane przez UEFA.

Kwalifikacje trenera UEFA  A to kolejny, trzeci stopień na drodze podnoszenia kwalifikacji zgodnie z wytycznymi UEFA. Właśnie takie zaświadczenie zdobyli strzeleccy szkoleniowcy. Zasób wiedzy i kompetencje trenera UEFA  A określają zakres jego aktywności w pracy z zespołami młodzieżowymi, seniorskimi najwyższych klas amatorskich, niższych zawodowych oraz przygotowują do pełnienia funkcji asystenta pierwszego trenera w najwyższych ligach zawodowych. Najbardziej istotnym przesłaniem trenera pracującego na najwyższym poziomie amatorskim według wytycznych UEFA powinno być przygotowanie utalentowanych piłkarzy do treningu i gry w piłce nożnej zawodowej.

Z oferty szkoleniowej skorzystali strzeleccy trenerzy – Maciej Kuś i Wojciech Szurko. – W ramach kursu trenerskiego UEFA  A miałem odbyć staż trenerski m.in. w klubie II ligowym. Wybór padł na Akademię Pogoni Szczecin. Po rozmowach z trenerem Marcinem Łazowskim z AP Pogoni okazało się, iż może razem ze mną w stażu uczestniczyć jeszcze jedna osoba. Wojtek był zainteresowany, gdyż okazało się, że będzie mógł oglądać treningi bramkarskie – opowiada trener Maciej Kuś.

Na początku uczestnicy zapoznali się z kompleksem sportowym przy Stadionie im. Floriana Krygiera, gdzie przedstawiony został harmonogram stażu. Następnie trenerzy uczestniczyli w obserwacji trzech jednostek treningowych różnych grup. W kolejnych dniach szkoleniowcy poznawali model funkcjonowania Akademii, organizacji treningów itp. Jednak najważniejsze były jednostki treningowe (były to treningi różnych grup od rocznika 2009, aż do rezerw Pogoni), w których uczestniczyli kursanci wraz z wymianą poglądów z trenerami ze Szczecina. – Szkoleniowcy byli otwarci na nasze pytania i udzielali cennych informacji. Sam miałem okazję poprowadzić treningi z grupą z rocznika 2001, co było fajnym doświadczeniem – dodaje Maciej Kuś.

Podczas stażu, w ramach nawiązanych znajomości, jeden z chłopców strzeleckiego Łucznika miał możliwość uczestniczenia w 2 jednostkach treningowych AP Pogoni, a ponadto wziął udział w testach do Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego w Piłce Nożnej w Szczecinie. Treningi wyszły z inicjatywy trenerów ze Strzelec, gdyż chcieli pokazać młodemu piłkarzowi, jak wyglądają zajęcia w AP Pogoni. – Jeżeli chodzi o testy, był to czysty przypadek, gdyż okazało się, że są one organizowane tego samego dnia, więc sam zawodnik i jego rodzic podjęli decyzję o udziale w testach – dodaje Maciej Kuś. – Podsumowując, był to bardzo intensywny i męczący tydzień, który dał nam wiele wskazówek, w jakim kierunku podążać. Aby nasze pomysły można było wprowadzić w życie, potrzebnych jest więcej zaangażowanych w to osób. Dlatego też, jeżeli są chętni do trenowania  dzieci i młodzieży, to zapraszamy. Co ważne, dzieci jest bardzo dużo. Są to zdolne i aktywne dzieciaki, trzeba im tylko pomóc – zachęca Maciej Kuś.

Absolwenci kursu otrzymują dyplom trenera UEFA  A oraz licencję UEFA  A, dokumenty, które uprawniają do prowadzenia szkolenia dzieci i młodzieży oraz drużyn amatorskich najwyższego szczebla i zawodowych niższego szczebla.

sze

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content