ZASŁUŻONY W OPIECE NAD ZABYTKAMI

5 września w Muzeum Lubuskim w Gorzowie wręczano odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, które minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał sześciu osobom z naszego regionu. Wśród uhonorowanych jest Marek Bidol, który w latach 2008-2021 pracował na stanowisku inspektora do spraw promocji, turystyki i rekreacji w Urzędzie Miejskim w Strzelcach Krajeńskich.
Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”, jest nadawana jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej. W gronie wyróżnionych osób, które odebrały odznaczenie znalazł się strzelczanin Marek Bidol.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Lubuskim w Gorzowie. Odznaczenia wręczała wicewojewoda Olimpia Tomczyk – Iwko.
– Chcieliśmy wynagrodzić to, co pan Marek Bidol zrobił dla zabytków na terenie gminy Strzelce. Wiele z nich odkrył, promował i dbał o nie – argumentuje konserwator zabytków Błażej Skaziński, który wnioskował o to ważne wyróżnienie.
Domeną działań Marka Bidola była szeroko pojęta kultura, historia regionalna i turystyka. Monitorował stan i zagrożenia strzeleckich zabytków: Baszty Czarownic, Bramy Młyńskiej, średniowiecznych murów miejskich, zajmował się promowaniem wiedzy o historii, dziedzictwie kulturowym i szeroko pojętych atrakcjach gminy Strzelce Krajeńskie. Interesował się także wartościami niematerialnymi, tj. wydarzeniami i postaciami, które wpisały się w historię Strzelec Krajeńskich i ich okolic. Adresatem tych działań były dzieci, młodzież i dorośli. Starał się o zainteresowanie i uwagę nie tylko lokalnej społeczności, ale też miłośników historii regionalnej. Z jego inicjatywy powstały liczne publikacje dotyczące atrakcji turystycznych w gminie Strzelce Krajeńskie oraz tamtejszych zabytków: m.in. „Skarbnica legend z okolic Strzelec”, „Zabytki gminy Strzelce Krajeńskie”, „Strzelce (Krajeńskie) i okolice na przestrzeni wieków (do 1945 roku)”, „Lubuskie Carcassone”, „Danków na przestrzeni wieków”, „W cieniu strzeleckich murów”. „Studia nad dziejami Strzelec Krajeńskich”, mapy turystyczne i plany miasta, a także przez wiele lat wydawana seria folderów poświęconych strzeleckiej historii, przyrodzie, zabytkom i niezwykłym postaciom z dziejów miasta (m.in. „Średniowieczne fortyfikacje Strzelec Krajeńskich”, „Badania wykopaliskowe w Strzelcach Krajeńskich”, „Pomnik Ludwiga Nostera”, „Augustianie w Strzelcach” i „Maszt flagowy”.
Wykorzystywał każdą możliwość dla promocji Strzelec Krajeńskich. Dzięki jego zaangażowaniu na rynku został posadowiony zegar słoneczny, przy murach kamień pamiątkowy ku czci augustiańskiego mnicha Jana Merkelina, zamontowano dawny pomnik marszałka Gebhardta Leberechta von Blüchera, odkryty podczas prac ziemnych, przy murach miejskich umieszczono rekonstrukcję średniowiecznych machin oblężniczych, a przy ul. Bolesława Chrobrego, w miejscu przedwojennej stacji benzynowej, ustawiono makietę dystrybutora na paliwo z fotoplastykonem, nawiązującą ściśle do przekazów ikonograficznych. Strzeleckie zabytki otrzymały tablice informacyjne w trzech wersjach językowych i informatory. Wreszcie, dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu w Strzelcach Krajeńskich eksponowany jest cykl figur czarownic odnoszący się do strzeleckiej historii, a przy murach miejskich umieszczono wykonaną według jego wskazówek makietę miasta z okresu nowożytnego.
Zainicjował i organizował pikniki archeologiczne w Dankowie towarzyszące badaniom archeologicznym, uświetnione pokazami dawnych rzemiosł i walk rycerskich. Koordynował z ramienia Urzędu Miejskiego archeologiczne badania wykopaliskowe w Dankowie, Macharach i w Strzelcach Krajeńskich, w tym także prowadzone przy okazji remontu skweru przy średniowiecznym kościele farnym. Dużą wagę przykładał przy tym do wykonania dokumentacji fotograficznej, dzięki czemu skutecznie popularyzował dziedzictwo kulturowe w mediach. Poświęcał wiele wolnego czasu na kwerendy historyczne prowadzone w bibliotekach i archiwach, poszukując materiałów do promocji Strzelec i okolic, a także ich dziejów, kultury oraz tradycji.

AL

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content