FIRMA Z PÓŁMILIARDOWYM OBROTEM POCHODZI ZE STRZELEC

Mało kto wie, że w naszym mieście działa przedsiębiorstwo obracającego co roku gotówką, za którą można by wybudować pięć strzeleckich obwodnic. To Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka, która właśnie świętuje swoje piętnastolecie.

Świętowanie urodzin miało miejsce w Mierzęcinie, gdzie zjechali się pracownicy, dostawcy mleka i kontrahenci. Co prawda Spółdzielnia założona została w 2005 roku, ale ze względu na pandemię jej jubileusz został przesunięty o 2 lata.
Początki działania Spółdzielni nie były łatwe. Zarząd firmy musiał przekonać rolników, że tylko wspólna oferta dla przetwórców pozwoli uzyskać stabilne i opłacalne stawki za mleko. – Na początku udało się zrzeszyć 35 rolników. A dzisiaj mamy ich ponad 500. Jesteśmy liderem na rynku obrotu mleka w Polsce – mówi Andrzej Jarmasz prezes SSPM.
Do Strzeleckiej Spółdzielni należą rolnicy nie tylko z Lubuskiego. W ostatnich latach zrzeszone zostały wielkie gospodarstwa z Wielkopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Zachodnio- Pomorskiego i Dolnośląskiego. Od kiedy SSMP nawiązało współpracę z Wielkopolską Spółdzielnią Producentów skupuje dziennie ponad 600 tysięcy litrów mleka.
Spółdzielnia gwarantuje nie tylko stabilne ceny i rynki zbytów. – Rolnicy nie martwią się o terminowe płatności, a to dziś bardzo ważne. Mają też zapewnioną fachową pomoc merytorycznych pracowników i doradztwo prawne – mówi Witold Kowkiel członek Spółdzielni – Patrząc z perspektywy 15 lat decyzja o utworzeniu Spółdzielni była dobrze przemyślana – dodaje.
Firma od rozpoczęcia swojej działalności zwiększyła 60 krotnie sprzedaż i każdego roku odnotowuje wzrost tej wartości. W ostatnim roku obrót SSPM wyniósł poł miliarda złotych, co plasuje firmę w ścisłej czołówce lubuskich przedsiębiorstw. Strzelecka firma jako jedyna w powiecie jest laureatem kilku diamentów Forbesa. – Naszą dewizą jest wspólny język, czyli umiejętność współpracy z dostawcami i przetwórcami – mówi prezes Jarmasz – Nasze mleko trafia nie tylko do Polski, ale także do mleczarni w Unii Europejskiej. A produkty sprzedawane są na całym świecie – dodaje.
W zeszłym roku SSPM wybudowało nową siedzibę przy ul. Gdańskiej. Gościł w niej niedawno znany ekonomista prof. Dariusz Rosati. – To niesamowite jak dynamicznie rozwinął się ten projekt. Wartości sprzedaży liczone w setkach milionów złotych to wielki sukces Zarządu. To także dobrze świadczy o Strzelcach, gdzie wyczuwam dobry klimat dla przedsiębiorców – stwierdził ekonomista.
red.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content