P.C.K. już gotowa!

Brukowiec, trylinka i mocno sfatygowane chodniki – tak jeszcze przed kilkoma miesiącami wyglądała jedna z głównych ulic w mieście – P.C.K. Od kilkunastu dni ten obraz to już przeszłość. Jest równo, a przede wszystkim bezpiecznie.

Remont, który obejmował odcinek od al. Wolności do Wyszyńskiego powinien zakończyć się w połowie października, jednak prace się przedłużały. Ostatecznie robotnicy z placu budowy zeszli w połowie stycznia. Mimo tego, że przez kilka miesięcy mieszkańcy musieli stać w większych korkach, warto było uzbroić się w cierpliwość. Droga jest nie do poznania.
– Przede wszystkim kładliśmy nacisk na poprawę bezpieczeństwa. W obrębie tego fragmentu ulicy mamy szkołę, orlik, siłownie zewnętrzną, plac zabaw, a także od niedawna centrum handlowe, zatem ruch pieszy i samochodowy jest spory – tłumaczy burmistrz Mateusz Feder.
Będzie gdzie zaparkować
Modernizacja była całościowa. Przypomnijmy, że kilka lat temu w części drogi wymieniono fragmenty sieci, a teraz to zadanie zostało dokończone. Powstała kanalizacja deszczowa (256 m) i sanitarna (109 m), wymieniono wodociąg (88 m), ustawiono jeden hydrant p.poż, wykonano przyłącza. – Od lat plan jest taki, by w centrum gdzie sieci są bardzo stare, remont dróg wykonywać kompleksowo, łącznie z wymianą tzw. podziemia, aby przez następne kilkadziesiąt lat do tego nie wracać – wyjaśnia burmistrz.
Teraz przejdźmy do tego co „widoczne dla oka”. Brukowiec i trylinkę na długości 367 metrów zastąpił asfalt. Powstały także chodniki wykonane z płyt betonowych wypełnionych po bokach kostką kamienną i co najważniejsze 23 nowe miejsca postojowe, których w centrum nigdy dość. Szczególnie w okresie treningów na orliku, kiedy wcześniej samochody parkowały na jezdni.
Zbudowano także 10 zjazdów i poszerzono zakręt przy parkingu koło Banku Spółdzielczego, tak by swobodnie mógł wyjechać np. autobus.
„Pocałuj i jedź”
Brawurę niektórych kierowców powstrzymają dwa wyniesione progi zwalniające pełniące funkcję przejść dla pieszych. Wykonano nowe oświetlenie uliczne – pojawiło się 17 lamp z ledowymi oprawami. Dzięki temu będzie bezpieczniej. – Jest to bardzo ruchliwa droga, każdego dnia rodzice przywożą tędy dzieci do szkoły, uczniowie chodzą pieszo także na popołudniowe zajęcia na boisko. Nowe chodniki, parkingi, progi zwalniające i dobre oświetlenie tej ulicy zwiększy bezpieczeństwo naszych uczniów – zaznacza wicedyrektor SP nr 1 Marta Broniarska.
Dodatkowo dobudowano drogę dojazdową do placu przy nowej części szkoły. By rozładować ranne korki, kiedy na jedną godzinę wszyscy podwożą na lekcje swoje pociechy, powstanie tu tzw. plac „pocałuj i jedź”. Rodzic wjedzie samochodem, by tylko wysadzić dziecko, które bezpiecznie pójdzie na zajęcia. Ruch będzie odbywał się podobnie jak na rondzie.
– Sprawdzimy czy to rozwiązanie zda egzamin – słyszymy w Urzędzie Miejskim.
Zwyciężyła zieleń
Równolegle z remontem fragmentu P.C.K. zrewitalizowany został Plac Zwycięstwa, na którym przed laty stał pomnik, który decyzją IPN musiał zostać usunięty. Teren przez dłuższy czas był niezagospodarowany. To też się zmieniło. Powstał mały plac z okrągłą drewnianą ławką i stylizowaną lampą po środku. Uporządkowana została zieleń. Jak informuje magistrat nie chciano mocno ingerować w to miejsce, ponieważ było tu już zielono. Wiosną pojawi się duża donica z sezonowymi kwiatami oraz ukwiecona ampla na lampie. Do końca kwietnia firma ma także uporządkować tereny przyboczne i posiać trawę.
Głównym wykonawcą była Eurovia Polska, a projekt wykonała firma Pro-Trans Consulting Ireneusz Sinica ze Stargardu. Cała inwestycja kosztowała blisko 1,9 mln zł.

sze

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content