Buszów będzie miał nową świetlicę

To już fakt. Miasto pozyskało blisko 3,5 mln zł na budowę nowej świetlicy w Buszowie. Mieszkańcy się cieszą, bo spełniło się ich największe marzenie. Inwestycja ruszy w przyszłym roku. 

O nowej świetlicy mówiło się o lat. Od lat też była gotowa dokumentacja, którą społecznie wykonał radny i inżynier Dariusz Kłosiński. Swoje musiała odstać, bo na to zadanie brakowało pieniędzy. Remontowane były w wiosce drogi, modernizowany stadion, szatnia piłkarska i remiza, a teraz przyszedł czas na „wisienkę na torcie”.  

– Bardzo się cieszymy, że otrzymaliśmy dofinansowanie na nową świetlicę. Od kilku lat zabiegaliśmy o jej budowę. Cała wieś się cieszy, bo mieszkańcom brakuje porządnego miejsca spotkań – nie kryje radości sołtys Buszowa Halina Sypniewska.

Jednak nie było tak, że mieszkańcy nie mieli własnego kąta. Do tej pory świetlica znajdowała się tuż przy remizie. To jednak mała salka, z malutką kuchenką i jeszcze mniejszą ubikacją, która pełniła również rolę świetlicy środowiskowej. Wszystko upchnięte w szafach, brak miejsca na naczynia. Taka była rzeczywistość. Dawniej świetlica mieściła się w budynku naprzeciw, ale za zgodą mieszkańców dwadzieścia lat temu gmina sprzedała ten budynek. I rolę miejsca spotkań spełniało pomieszczenie tuż przy remizie. –  To mała sala, w której mogliśmy tylko porozmawiać, a zrobić już niewiele, bo brakowało miejsca – przypomina pani sołtys.

Pięknie położoną działkę miasto posiada tuż przy stawku za kościołem. I to właśnie tu powstanie nowy obiekt. – Będzie on mieć lekko ponad 100 m kw., plus zaplecze kuchenne i socjalne. Budynek będzie wyposażony w pompę ciepła, fotowoltaikę – opisuje D. Kłosiński. Najprawdopodobniej przetarg na to zadanie gmina ogłosi jeszcze w tym roku, tak, by zwycięska firma mogła wiosną wejść na plac budowy. Zakupione zostanie pełne wyposażenie, wybudowany zostanie parking. Wszystko dzięki dotacji z programu Polski Ład skierowanego do miejscowości, w których dawniej funkcjonowały PGR-y. Każdy samorząd mógł złożyć dwa wnioski – jeden na zadanie do 2 mln zł i drugi do 5 mln zł. – Oprócz tej inwestycji wnioskowaliśmy także na drugi etap kapitalnego remontu świetlicy w Brzozie na kwotę kilkuset tysięcy złotych – przypomina burmistrz Mateusz Feder. Przyznano 3,5 mln zł na Buszów. Umowę na dofinansowanie każda gmina podpisuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który finansuje ten rządowy program. 

Obecnie trwają jeszcze procedury związane z formalnościami, najprawdopodobniej przetarg na to zadanie gmina ogłosi jeszcze w tym roku,  aby zwycięska firma mogła wiosną wejść na plac budowy. W dotychczasowym budynku swoje miejsce będą mieli strażacy ochotnicy.

 Oko

You may also like...

Skip to content