Sanepidy nie udzielą odpowiedzi na pytania z akcji „Zapytaj Sanepid”

Kongres Polskiego Biznesu zainicjował akcję „Zapytaj Sanepid”. Zachęcał obywateli do wysyłania maili do sanepidów, aby te – zamiast kontrolą przedsiębiorców – zajęli się odpowiadaniem na zapytania. Sanepidy jednak odmówiły odpowiedzi. 
„Wyślijmy tysiące wniosków do Sanepidów, których pracownicy mają za dużo wolnego czasu i zamiast zajmować się wirusem, chodzą po restauracjach i uprzykrzają życie przedsiębiorcom.
Korzystając z prawa dostępu do informacji, mamy zamiar zająć ich czymś pożyteczniejszym – a do tego potrzebujemy Twojej pomocy! Sanepid gnębi przedsiębiorców coraz bardziej. Obserwujemy kompletne bezprawie i brak zasad moralnych. Państwo PiS działa jak grupa przestępcza. Sprawdźmy, jak jest zorganizowane. Sami nie ustąpią, musimy im w tym pomóc. Pokażmy, że potrafimy jako społeczeństwo wspólnie dać opór tym bolszewickim praktykom” – napisali inicjatorzy akcji.
Na przygotowanej specjalnie do tego celu stronie internetowej krok po kroku wyjaśniono, jak wysyłać do sanepidu wnioski o dostęp do informacji publicznej. Blisko milion takich wniosków wysłali już mieszkańcy różnych gmin.
 

Główny Inspektor Sanitarny, a przy tym poszczególne sanepidy podległe pod GIS, wydały jednak oświadczenie, że nie będą odpowiadać na otrzymane wnioski. „Działanie wnioskodawców, w szczególności masowa ilość przesyłanych wiadomości i ich treść zredagowana w sposób, który wymagałby olbrzymiego nakładu pracy w celu udzielenia odpowiedzi, nie świadczy o zamiarze uzyskania informacji publicznej w celu jej wykorzystania dla dobra wspólnego, czyli zgodnie z intencją prawodawcy zmaterializowaną w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Rzeczywiste intencje osób przekazujących przedmiotowe wiadomości e-mail obrazuje określenie działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej ukierunkowanej na zwalczanie epidemii SARS-CoV-2 jako „bolszewickie praktyki”. Zwraca się uwagę, że od początku zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej realizują zadania w ponadnormatywnym czasie i dużym deficycie czasowym, niejednokrotnie z olbrzymim poświęceniem swojego czasu, zdrowia, dobra własnej rodziny” – odpowiada Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. Takich samych odpowiedzi udzielały inne sanepidy.

 

Więcej o akcji zapytaj sanepid https://zapytajsanepid.pl

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content