Powrót taxi

Czy pamiętacie, że kiedyś w Strzelcach jeździły taksówki? I to nie tak mało, ponieważ w pewnym momencie, w latach 80. było ich aż 27! Obecnie w Strzelcach mamy 1 taksówkę, którą na co dzień prowadzi strzelczanin Jerzy Ziętek.

Wracając do lat 80. w Zwierzynie było 5 taksówkarzy. W Strzelcach zaś mieliśmy dwa postoje taksówek.Pierwszy mieścił się przy dworcu PKS, a drugi przy Hotelu Staropolskim. Stała tam również budka telefoniczna, obok niej słup z napisem „Taxi”. W latach PRL-u taksówki stanowiły własność prywatną, nie było wówczas korporacji, jedynie Zrzeszenie Taksówkarzy ustalające odgórnie ceny za km. Taksówkarze sami nie mogli ustalać stawek. Jak wspominają dawni taksówkarze, większość kursów była poza miasto, do okolicznych wsi, ponieważ taryfą jeździli także pracownicy PGR-u. Zdarzały się kursy do Gorzowa, a nawet do Warszawy! – Jak ktoś chciał pojechać taksówką, dzwonił na numer budki telefonicznej przy naszym postoju. Telefon odbierał taksówkarz, który był pierwszy w kolejce do wykonania kursu – wspomina Edmund Kłos, który jeździł taksówką w latach 1982 – 2001. – Czekając na klienta na postoju, zawieraliśmy między sobą przyjaźnie, doskonale się znaliśmy – opowiada.

Mieszkańcy chętnie korzystali też z usług tzw. żuka przewozowego. Autem tym można było przewieźć np. meble. – Z czasem klientów było coraz mniej. Kryzys nadszedł, gdy wprowadzili kartki na paliwo i przysługiwało 450 litrów na miesiąc. Wtedy liczba kursów spadła – wspomina Edmund Kłos. Lata 90. i początek 2000 roku to kryzys w strzeleckim taksówkarstwie. Ostatni kurs odbył właśnie Edmund Kłos, było to w 2001 roku.

W miejscu dawnego postoju taxi na ul. Północnej zainstalowano skrzynkę z brązu z numerami taksówek, na niej zamontowane są dwa dzwonki, a obok czarownica, która „odbiera” telefon.

Po wielu latach do Strzelec powróciła taksówka, którą już dziś znaleźć można na rogu ulic Rynek – Ludowa, gdzie znajduje się postój taxi. – Po 25 latach ponownie jeżdżę taksówką po Strzelcach i całej gminie. Liczę na to, że będę miał tylu klientów, bym mógł zostać tu na stałe – mówi Jerzy Ziętek, taksówkarz. Usługi są świadczone całodobowo. Do dyspozycji strzelczan taksówkarz ma sześcioosobowego chevroleta voyagera. Taksówkę można zamówić dzwoniąc pod numer telefonu: 533 153 465.

Strzeleckie taxi w latach 80. – foto. www.historiastrzelec.pl

Strzelecka taksówka – foto. Jerzy Ziętek

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content