Sukcesy strzeleckich bramkarzy

Wychowanek strzeleckiego Łucznika, Dawid Kuczyński trenuje w Akademii Legii Warszawa w drużynie U14.

Młody zawodnik swoją przygodę z piłką rozpoczął w Łuczniku w 2013, w wieku 9 lat pod czujnym okiem doświadczonego strzeleckiego trenera piłki nożnej Macieja Kusia. Swoje miejsce na boisku odnalazł wówczas na pozycji bramkarza. Jesienią 2015 roku, do kadry trenerskiej dołączył były zawodni Łucznika, Wojciech Szurko, który na swoim konice ma również epizod w juniorach pierwszoligowej Floty Świnoujście. Od tego czasu zaczął on pracę z młodymi bramkarzami Łucznika. Na pierwszych zajęciach u młodego trenera udział wzięło 5 chłopców z rocznika 2003-2004. Dziś jest ich o wiele więcej. Od zeszłego sezonu w klubie funkcjonują 3 grupy bramkarskie liczące po 4-5 bramkarzy w rocznikach 2001-2009 (podział grup ze względu na wiek i prezentowane umiejętności). Jak dotąd największym sukcesem Łucznika jest wychwycenie Dawida Kuczyńskiego przez Legię Warszawa. – Na początku młodego bramkarza wyróżniała tylko dobra gra nogami, warunki fizyczne i refleks, który jak wiadomo jest olbrzymim atutem u bramkarzy. Największy progres zawodnik wykonał na przestrzeni ostatniego roku, dzięki regularnym treningom drużynowym i indywidualnym, czasem po 5-6 razy w tygodniu plus mecze. Do wszystkiego doszły bardzo dobre warunki fizyczne – mówi trener bramkarzy. Dawid szybko został zauważony przez trenerów kadry województwa, gdzie wywalczył pierwszy skład i regularne występy. Mecze i turnieje kadr często obserwują skauci znanych polskich klubów grających w ekstraklasie. Dawidem zainteresowała się Legia, Zagłębie Lubin, Górnika Zabrze oraz FASE Szczecin. Ostatecznie Dawid wziął udział w testach Legii i FASE. Zdecydował się na Legię, gdzie od wakacji przebywa i trenuje w Akademii Legii Warszawa w drużynie U14.

Wychowankowie Łucznika, którzy na co dzień trenują w klubie z każdym rokiem rozwijają się coraz bardziej i dojrzewają piłkarsko. Półtora roku temu Kacper Korzeniowski miał okazję uczestniczyć w testach oraz treningu Pogoni Szczecin. Niestety z powodów zdrowotnych musiał na pewien czas zrezygnować z trenowania. Dominik Wylegała (2001) i Hubert Dzwoniarek (2002) mają już za sobą pierwsze sparingi w drużynie seniorów, co dobrze rokuje na przyszłość. Obiecująco zapowiadają się również Jakub Gancarz (2004) oraz Bartek Wieczorek (2006), który zimą miał okazję wziąć udział w turnieju z drużyną FASE Szczecin.

W szkółce średnią grupę o nazwie „Lloris” tworzą Bartek Mróz, Patryk Szabunia oraz Nikodem Bakowicz. Najmłodszą „Oblak”: Marcel Wołowiec, Krzysztof Chrzanowski, Radosław Kierznowski oraz Antoni Michalczyk. W plan klubu jest również utworzenie seniorskiej grupy bramkarzy. Jednak na to potrzebni są chętni. – W mojej pracy największą uwagę zwracam na rozwój i poprawę decyzyjności meczowej mojego bramkarza w starszych kategoriach, natomiast w młodszych troszkę większą uwagę zwracam na naukę techniki bramkarskiej. Każdy trening różni się od poprzedniego jeśli nie tematem to na pewno różnorodnością ćwiczeń. Nie ma monotonii – podkreśla trener. Piłkarsko rozwijają się zawodnicy, jak i kadra trenerska. Trener naszych bramkarzy od nowego sezonu będzie na stałe prowadził również zajęcia w Goalkeepers Academy Szczecin. Ostatnio wziął udział w obozie dla bramkarzy organizowanym przez Goalkeepers Academy w Grodzisku Wlkp. – Było to duże przedsięwzięcie, bo na obu obozach było łącznie około 80 bramkarzy z całej Polski. Przywiozłem z niego ciekawe doświadczenia i bodziec do dalszej ciężkiej pracy – dodaje Szurko.

foto. Dawid Kuczyński już w barwach Legii Warszawa.- foto D. Kuczyński.

foto. Młodzi strzeleccy bramkarze z trenerem W. Szurko. – foto. W. Szurko.

Artykuł pochodzi z papierowego wydania Ziemi Strzeleckiej z numeru 17/2017.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content