Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom wypoczywającym nad wodą, to jeden z priorytetów dla policji w czasie sezonu letniego. Choć do wakacji zostało jeszcze kilka dni, to wypoczywających w rejonie jezior nie brakuje. Dlatego, już od kilku tygodni na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego można zauważyć policyjnych wodniaków patrolujących jeziora przy wykorzystaniu łodzi motorowej. Wszystko po to, aby każdy w sezonie letnim czuł się bezpiecznie, a żywioł jakim jest woda, był jedynie kojarzony z wypoczynkiem i relaksem.

Pierwsza i podstawowa zasada, którą powinniśmy się wszyscy kierować w czasie wypoczynku nad jeziorem, morzem, czy rzeką, to fakt, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Potrafi być piękna, sprawiać dużo frajdy, jednak w połączeniu z naszą brawurą i brakiem rozsądku może być śmiertelnym zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, że to od nas samych zależy, czy wypoczynek nad wodą będzie piękną przygodą, czy dramatem. A tych przecież nie brakuje. Tylko w trakcie pierwszych dni letniej pogody, na terenie całego kraju utonęło kilkadziesiąt osób. A przecież wakacje dopiero przed nami. Dlatego musimy mieć świadomość, że większości tragedii można uniknąć. Do tego jednak niezbędny jest, powtarzany jak mantra zdrowy rozsądek i rozwaga.

Aby podnieść bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, do jak najwyższego poziomu, zaangażowane są w tym celu duże policyjne siły i środki. Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą czuwają policjanci, którzy kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec wielu tragediom nad wodą. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą, to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, umiejętności, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne. Ważną częścią policyjnej pracy w zapewnienie bezpieczeństwa są spotkania z dziećmi i młodzieżą. W ich trakcie mundurowi przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Włączamy się tym samym w prowadzoną akcję: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

W miniony weekend policyjne służby nad jeziorami w powiecie strzelecko-drezdeneckim można było zaobserwować m.in. nad jeziorem Lipie i Osiek. Mundurowi wyposażeni w łódź motorową, w czasie wodnego patrolu weryfikowali również zagrożenia zgłoszone przez mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w rejonie jezior.

Dla przypomnienia podamy zasady, które są istotne do tego, aby bezpieczeństwo było realne. Pamiętajmy jednak, że ich treść jest z pewnością dobrze wszystkim znana. Problem stanowi to, żeby skutecznie ich przestrzegać, wdrażając je codziennie:

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
8. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
12. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
13. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
14. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer, a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
15. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
16. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Na podstawie informacji prasowych KPP Strzelce Krajeńskie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content