Prawo jazdy bez adresu

Od 4 marca wydawane są nowe prawa jazdy bez adresu. Nie będzie więc konieczności wymiany dokumentu przy zmianie miejsca zamieszkania.

Do tej pory każdy posiadacz prawa jazdy, zmieniając adres zamieszkania, zobowiązany był do wymiany dokumentu w ciągu 30 dni, co wiązało się z dodatkowym kosztem. Teraz ten obowiązek zniknął. Dotychczasowym dokumentem można się posługiwać do końca terminu ważności, później już będzie konieczna jego wymiana. Nowy dokument niezmiennie jest wydawany na okres nie dłuższy niż 15 lat. – Na wymianę w Starostwie czeka się około dwóch tygodni – mówi Elżbieta Sidor, naczelnik wydziału komunikacji i transportu. Koszt wymiany wynosi 100,50 zł.

Zdjęcie do nowego dokumentu powinno być: kolorowe, aktualne, ostre i posiadać naturalny kontrast, musi być wykonane na jednolitym jasnym tle, w wymiarach 35 x 45 mm. Przedstawiać powinno całą głowę, naturalny kolor skóry, wyraźne oczy, zwłaszcza źrenice. Nie można mieć nakrycia głowy (wyjątek to noszenie nakrycia zgodnie z religią), okularów z ciemnymi szkłami (można, jeśli posiada się orzeczenie o niepełnosprawności dot. wrodzonej bądź nabytej wady wzroku), przysłoniętych włosami oczu. – Po wykonaniu zdjęcia z pomocą specjalnego programu, mającego odpowiednie nakładki, do każdego rodzaju dokumentu dopasowuje się rozmiar i uwidacznia się określone wytyczne. Dzięki temu nie ma możliwości, że klient otrzyma złe zdjęcie – tłumaczy fotograf Rafał Sobczak,.

Jc, Ziemia Strzelecka 6/2019 r.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content