O DROGACH NA WSIACH, PARKU I ZABYTKACH

O zadaniach, które udało się zrobić, ale także o inwestycjach, które miasto planuje wykonać i pozyskać dofinansowania rządowe – o tym rozmawiał z wojewodą Władysławem Dajczakiem tuż przed świętami burmistrz Mateusz Feder.

Końcówka roku to dobry czas na podsumowania, ale także spojrzenie do przodu. Szczególnie na inwestycje. W minionym czasie ze środków rządowych udało się zrewitalizować za blisko 5 mln zł plażę w Długiem, za 3 mln (1 mln. dotacji) wyremontować ul. Południową i w połowie roku przyszła informacja, że gmina otrzyma 8,5 mln zł z Polskiego Ładu na budowę kanalizacji Przyłęgu i kupno specjalistycznego samochodu dla PGK do czyszczenia separatorów i sieci kanalizacyjnej w całej gminie. Do tej pory za te usługi przedsiębiorstwo płaciło zewnętrznej firmie. Z kolei nie udało się pozyskać pieniędzy z funduszy covidowych na modernizację oczyszczalni ścieków i nie przyznano funduszy w drugim naborze na inwestycje w gminach, w których dawniej funkcjonowały PGR-y.


Blisko 2 mln zł gmina wydała na zakup komputerów dla dzieci, których dziadkowie lub pradziadkowie pracowali w PGR-ach. To były pieniądze przyznane przez rząd z funduszy europejskich.
– Rozmawialiśmy o budowie obwodnicy Strzelec, której prace ruszą pełną parą wiosną, ale także o planowanych inwestycjach, na które gmina będzie chciała pozyskać pieniądze z Warszawy – mówi burmistrz. I wylicza jakie zadania są w planach:
– Mieszkańcy wsi czekają na drogi, których nie udało się zrobić z funduszy pegerowskich. Mamy plan na niemal każdą miejscowość. Są także dokumentacje na drogi w Strzelcach. Dla rodzin z dziećmi, ale także osób starszych ważna jest rewitalizacja parku, który ma być miejscem dla wszystkich z placami zabaw, traktami spacerowymi, mnóstwem zieleni, toaletą i miejscami rekreacji młodzieżowej – opowiada burmistrz. – Rozmawialiśmy także o konkursie na remont zabytków, tu myślimy o kilku kamienicach i wieży kościelnej – dodaje.
Jak informuje włodarz – wojewoda zostanie zaproszony na lutową sesję Rady Miejskiej, na której podsumowane będzie to co się udało, ale także pokazane zostaną problemy do wspólnego rozwiązania.

red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content