Droga do Wilanowa wyremontowana

Po brukowej drodze prowadzącej do Wilanowa nie ma już śladu. Z nowej inwestycji cieszą się mieszkańcy wsi, cykliści, leśnicy i turyści. Całość kosztowała 3,2 mln zł.

Tak naprawdę przedsięwzięcie to dotyczyło trzech miejscowości. Dywanik asfaltowy wylany jest od połowy Wielisławic aż przez cały Wilanów. Na co dzień jednak do swoich domów tą trasą dojeżdżają również mieszkańcy Puszczykowa. – Od zawsze czekaliśmy na tę drogę. Najbardziej oczywiście mieszkańcy Wilanowa. Organizowaliśmy w ciągu ostatnich lat kilka zebrań w tej sprawie. W końcu się udało, co nas bardzo cieszy – przyznaje sołtys Wielisławic Józefa Najder. 

Proces inwestycyjny był błyskawiczny. Na początku roku miasto zleciło dokumentację, którą wykonał gorzowski inżynier Tomasz Marczewski. Później przyszedł czas na montaż finansowy. Bruk ciągnął się na długości 3 kilometrów, reszta to asfalt wylany w Wielisławicach i Wilanowie. Inwestycja kosztowała 3,2 mln zł. 

Z tego względu, że w tej części gminy są praktycznie same lasy, gmina razem z nadleśnictwem Strzelce Kraj. i dyrekcją regionalną w Szczecinie siadła do stołu, by wspólnie sfinansować to zadanie. – Ostatecznie Lasy Państwowe przekazały ponad dwa miliony złotych, a miasto dołożyło milion złotych. To naprawdę spore dofinansowanie i trzeba jasno powiedzieć, gdyby nie było tak duże, nie bylibyśmy w stanie tej inwestycji wykonać w ciągu najbliższych lat – mówi otwarcie burmistrz Mateusz Feder. 

O współpracy gminy z Lasami Państwowymi mówi również dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, który podkreśla, że w ostatnich latach wiele milionów popłynęło do naszej gminy. – Kilka lat temu powstała nowoczesna siedziba nadleśnictwa, a także m. in. droga do Długiego i wiele mniejszych przedsięwzięć – wylicza dyrektor. 

– Zwróciliśmy się także o wsparcie do Urzędu Marszałkowskiego, który przekazał miastu w ramach funduszu wsparcia dróg rolniczych 180 tys. zł – dodaje sekretarz Mateusz Karkoszka.

Przyjrzyjmy się teraz samej drodze. Równiutki asfalt zaczyna się już w okolicach sklepu w Wielisławicach. Szerokość jezdni to 3,5 metra, na trasie powstało kilka mijanek dla ciężkiego sprzętu. Są dwa progi zwalniające. W tak komfortowych warunkach dojedziemy aż przez cały Wilanów. Za pomnikami przyrody wita nas rzeczywistość brukowa. Kocimi łbami dojedziemy aż do Przyłęgu. Droga to przede wszystkim wygoda dla mieszkańców czy uczniów dojeżdżających do szkół, ale także dla rowerzystów i turystów. – To poprawi warunki turystyczne gminy. W okolicy są piękne jeziora, lasy – zauważa mieszkaniec Wilanowa Władysław Bortnowski. 

Trasa ta jest częścią ścieżki rowerowej prowadzącej lasami aż do Dankowa. 

Przypomnijmy, że rok wcześniej strzeleckie nadleśnictwo wylało kilometr asfaltu w kierunku malutkiej osady Puszczykowo. – Droga, która należy do nadleśnictwa była w złym stanie, po opadach deszczu autobus szkolny miał problem z dojazdem. Teraz w tej części gminy drogi są już kompleksowo wyremontowane – zauważają urzędnicy. 

Nadleśniczy Grzegorz Jankowski podkreśla, że nowa nawierzchnia to także poprawa warunków do prowadzenia gospodarki leśnej. – Będzie bezpieczniej i także poprawi się bezpieczeństwo pożarowe lasów – zaznacza.

 

Oko

You may also like...

Skip to content