KOLEJNE SPOTKANIE U PREZYDENTA. MOFY WALCZĄ O EURO

Jakie pieniądze trafią do gmin w nowej perspektywie unijnej? Między innymi o tym rozmawiali przedstawiciele 10 samorządów należących do MOF Gorzów. Włodarze, w tym także przedstawiciele Strzelec, przygotowali postulaty, które zostaną przekazane władzom województwa.

Rozmowy dotyczące pieniędzy na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne wkraczają w decydującą fazę. Prezydent Gorzowa nie ukrywał, że ostatnie propozycje władz regionu nie są jeszcze satysfakcjonujące. – W trakcie obecnej perspektywy finansowania zaprosiliśmy do uczestnictwa w naszym obszarze funkcjonalnym nowe gminy, tworzyliśmy wspólne strategie, wpisaliśmy się we wszystkie oczekiwania Unii Europejskiej i dzisiaj stoimy przed wizją zahamowania tego rozwoju – powiedział Jacek Wójcicki.
Według uczestników spotkania MOF-y napędzają rozwój województwa, dlatego potrzebują silnego wsparcia w postaci środków unijnych. – Gorzowski MOF został powiększony dwukrotnie, między innymi, na skutek zachęt Urzędu Marszałkowskiego – mówiła Iwona Olek wiceprezydent Gorzowa – W zeszłym roku przedstawiliśmy władzom województwa wiele konkretnych projektów w obszarach termomodernizacji, rewitalizacji, ścieżek rowerowych, transportu publicznego. One wszystkie są zagrożone. Przy takim podziale trudno będzie wypełnić obowiązki ciążące na Miejskich Obszarach Funkcjonalnych – dodała.
Wśród postulatów Gorzowa i gmin MOF znalazły się nie tylko wyższe kwoty na tzw. ZITy, ale również możliwość startu w otwartych konkursach, czy wpływ na fundusz wiejski. – Decyzja o współpracy z Gorzowem była oparta na analizie gospodarczej, społecznej i komunikacyjnej, więc patrzymy na nią szerzej niż tylko przez pryzmat pieniędzy unijnych. Ale to też jest dla nas bardzo ważne. Mamy więc nadzieję, że negocjacje zakończą się sukcesem – mówił Mateusz Karkoszka sekretarz miasta.
Przypomnijmy, że MOF północny tworzą dziś Gorzów, Strzelce, Kostrzyn, Skwierzyna, Witnica, Kłodawa, Santok, Bogdaniec, Deszczno i Lubiszyn. W Lubuskiem są jeszcze trzy MOF-y, które łącznie skupiają ponad 60% mieszkańców regionu.

 

red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content