W GARDZKU JUŻ NIE TRZĘSIE

Jadąc przez centrum Gardzka w końcu nie telepie. Stary i wysłużony bruk zastąpił nowy i równy asfalt. Łącznie to 620 metrów radości kierowców i pieszych.
Takich brukowych jezdni w gminie jest jeszcze sporo. To pozostałość po czasach niemieckich, kiedy głównym środkiem lokomocji była bryczka i konik. Ruch był znikomy. Wtedy kamienna droga była luksusem. W obecnych czasach jest tylko udręką. Taka droga biegła jeszcze do niedawna przez centrum Gardzka aż do Zwierzyna.
To droga powiatowa. Kilka lat temu starostwo wyremontowało pierwszy odcinek od sąsiedniej gminy aż do majdanku. Teraz przyszedł czas na pozostałą część. Wcześniej kilkaset metrów zostało również zalanych asfaltem od wjazdu w kierunku przystanku.
Jednak brakowało kropki nad „i”. Na zebraniach mieszkańcy jednogłośnie apelowali o równą drogę.
– Naprawdę sporo osób nią jeździ nawet kilka razy dziennie. Prowadzi ona w końcu do wielu domów – zauważa sołtys Gardzka Leszek Kędzierski. Jest to też popularna pętla kolarzy i rowerzystów.
Dwa lata temu zapadła decyzja, by pozyskać pieniądze zewnętrzne na jej remont. Starostwo zwróciło się także o partycypacje finansową do gminy. I tak wspólnymi siłami zdecydowano o inwestycji. Powiat złożył wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadanie kosztowało ponad 1 mln zł, z czego 63 proc. to dofinansowanie unijne, reszta to wkład własny starostwa i 122 tys. zł, które powiatowi dołożyło miasto.
Co tu się zmieniło?
Nie tylko pojawił się nowy asfalt. Powstały zjazdy polbrukowe do kilkudziesięciu posesji oraz chodniki. Woda została odprowadzona po terenach zielonych i udrożnione są urządzenia melioracyjne. Właśnie podczas prac część mieszkańców zgłaszało uwagi co do sposobu odprowadzenia deszczówki. Obawiano się zalewania posesji. Projektant jednak uspokajał, że wszystko zostało precyzyjnie zaplanowane.
Sołtys Leszek Kędzierski zaznacza, że były obawy, że jezdnia jest za wąska. – Jednak dzięki tej inwestycji poprawił się komfort życia – puentuje szef miejscowości.
red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content