Centrum Aktywności Społecznej działa pełną parą

Po długim czasie oczekiwania zakończył się remont dawnej szkoły podstawowej nr 2. Teraz wnętrze budynku zmieniło się nie do poznania. Odmianie uległo również samo przeznaczenie nieruchomości, albowiem 12 lipca swoją działalność oficjalnie rozpoczęło tam Centrum Aktywności Społecznej. 

Po totalnym remoncie, który przewyższał kwotę 150 tys. zł, miejsce pełniące dawniej rolę szkoły podstawowej zostało całkowicie odmienione. Tam, gdzie prowadzone były lekcje, powstało miejsce, w którym wiele strzeleckich grup znajdzie kąt dla siebie. Stowarzyszenia swoje siedziby otrzymały na górnym piętrze, tam też mieści się teraz harcówka. Oprócz harcerzy w CAS urzęduje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Nowogródzkiej, Stowarzyszenie Kresowiaków Południowo – Wschodnich, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koło PZW nr 1, Stowarzyszenie „AMAZONKI” w Strzelcach Krajeńskich, szachiści, a także Polski Związek Działkowców. Stowarzyszenia mogą korzystać z sali konferencyjnej, która może posłużyć na przykład do prowadzenia zebrań walnych.  

Jednak niewątpliwie jedną z najaktywniejszych grup stacjonujących w Centrum Aktywności Społecznej jest klub seniora „Pogodny Uśmiech”. Seniorzy mogą korzystać z nowo powstałej sali fitness oraz z dobrze wyposażonej kuchni. Po remoncie zrobiło się dużo miejsca do przeprowadzenia wielu ciekawych zajęć. – Moim głównym celem jest zorganizowanie dobrze funkcjonującego klubu seniora, gdzie każdy z seniorów znajdzie interesujące dla siebie zajęcia, gdzie będzie miło spędzał czas, gdzie będzie akceptowany i będzie czuł się jak u siebie – mówi Lucyna Pęczek, koordynator Centrum Aktywności Społecznej. – W głównej mierze od rodzaju i jakości prowadzonych zajęć zależy to, ile seniorów będzie uczęszczać na zajęcia, oferta klubu powinna być dostosowana do specyficznych potrzeb i możliwości osób w wieku emerytalnym oraz do potrzeb i zainteresowań seniorów – dodaje. 

Na ten moment w CAS prowadzone są zajęcia komputerowe, zajęcia terapii ruchowej, aerobik, zajęcia rękodzieła,  a także spotkania z pielęgniarką, psychologiem oraz z prawnikiem. Jednak to nie wszystko. W najbliższych miesiącach planowane jest otwarcie sekcji brydżowej oraz turnieje w rummikuba. Koordynator Centrum pracuje również nad zorganizowaniem kółka teatralnego oraz fotograficznego. 

  Starość jest tym etapem w życiu człowieka, który potocznie kojarzy się ze spadkiem sił, zniedołężnieniem, biedą i biernością, a wcale tak nie musi być. Uważam, że senior może być bardzo aktywny, może prowadzić bogate życie towarzyskie i rozwijać zainteresowania – dodaje Lucyna Pęczek.

JD

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content