Tanie mieszkania na wynajem – czy będą w Strzelcach?

 

Gmina przystępuje do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, która ma umożliwić budowę mieszkań pod tani wynajem. To na razie wstępne plany, ale dość realne w dłuższej perspektywie. 

Aby w ogóle było możliwe przystąpienie do takiej spółki, radni musieli wyrazić na to zgodę. Tak też się stało na sesji nadzwyczajnej 10 marca. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN -Zachodni” ma skupiać 14 gmin, w jej skład wejdzie też Krajowy Zasób Nieruchomości. Oprócz Strzelec Krajeńskich z woj. lubuskiego do SIM ma należeć jeszcze tylko Kargowa, Świebodzin, Międzyrzecz, pozostałe 10 to gminy z woj. wielkopolskiego.

W spółce nasza gmina będzie miała swoje udziały. Będzie też mogła otrzymać bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 3 mln zł.

W ramach tego programu na terenie gmin, które należą do SIM, mają powstać bloki mieszkalne z lokalami z niskim czynszem. Będzie to alternatywa dla rodzin, których nie stać na kredyt, a marzą o własnym kącie. Nie mają to być jednak lokale o charakterze socjalnym czy komunalnym. W naszej gminie takie bloki miałyby powstać na działce należącej do KOWR przy drodze prowadzącej w stronę Bronowic. Docelowo mowa nawet o 300 mieszkaniach. – Mamy już plan miejscowy na ten teren, co znacznie przyspiesza pracę nad takimi inwestycjami, media doprowadzi gmina – wyjaśnia burmistrz Mateusz Feder. – Jeśli inicjatywa dojdzie do skutku, mogłoby w tym miejscu powstać w przyszłości małe osiedle, z lokalami usługowymi, żłobkiem, sklepem. To szansa dla młodych małżeństw, które chciałyby mieć własne lokum, nie kwalifikują się do lokali socjalnych i komunalnych, a mogą samodzielnie opłacać niski czynsz – dodaje burmistrz. Prawdopodobnie lokatorzy takich mieszkań będą je mogli po jakimś czasie wykupić na własność. 

Więcej o KZN można przeczytać na stronie https://www.kzn.gov.pl

rt, Ziemia Strzelecka, 18 marca 2021

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content