Wypadek czy kolizja?

Jeśli jesteśmy uczestnikami bądź świadkami w zdarzeniu drogowym, w którym są osoby poszkodowane, mówimy wtedy o wypadku. Jeśli natomiast ucierpiały tylko pojazdy, jest to kolizja. Jakie mamy obowiązki w jednym i drugim przypadku?

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, mamy obowiązek pomocy poszkodowanym. Samo zawiadomienie służb ratowniczych jest już pomocą. Jednak jeśli jesteśmy w stanie zrobić więcej, musimy działać. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce wypadku, stawiając trójkąt ostrzegawczy, włączając światła awaryjne. Później sprawdzamy stan poszkodowanych – czy są przytomni, ranni, czy są dzieci. Te informacje bardzo pomogą przy kontakcie z numerem alarmowym. Po połączeniu się z operatorem musimy bardzo dokładnie opisać, co się stało. Odpowiadamy kolejno na pytania: gdzie jest zdarzenie, co się wydarzyło oraz kto zgłasza. Jeśli nie będziemy wiedzieć, jak dalej mamy postępować, dyspozytor udzieli niezbędnych informacji, jak mamy dalej postępować. – Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności – informuje mł. asp. Tomasz Bartos, rzecznik strzeleckiej policji.

Przy kolizji nie blokujemy drogi. Usuwamy samochody, aby ktoś w nas nie wjechał. Zjeżdżamy na pobocze i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy, włączamy światła awaryjne. Nie jest konieczne wzywanie policji. Sprawca z poszkodowanym może spróbować się porozumieć w sprawie naprawy szkody. Wystarczy spisać oświadczenie, które musi zawierać: dane sprawcy, kategorię i numer prawa jazdy, numer polisy i czas jej trwania oraz opis zaistniałego zdarzenia. Warto zrobić zdjęcia kolizji.

Joanna Czerwińska, Ziemia Strzelecka 3/2019

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content