Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego!

Od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Nie będą też za to ukarani mandatem.

Ministerstwo cyfryzacji wprowadziło rozwiązania prawne oraz technologię, dzięki którym kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dokumentów auta oraz ważnej polisy OC. Wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych będą miały dostęp do danych w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Nadal jednak koniecznością jest posiadanie przy sobie prawa jazdy, za brak tego dokumentu otrzymamy 50zł mandatu.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 roku w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Autor: Joanna Puławska

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content