Zaskakująca koalicja w powiecie

W powiecie strzelecko-drezdeneckim zawiązała się zaskakująca koalicja PSL, PiS, PO. Starostą został Bogusław Kierus z PSL, jego zastępcą Paweł Antczak z PiS. Nie mieli identycznego poparcia wśród radnych. Poniżej pełna statystyka głosowań oraz komentarze. 

Długo przed sesją Rady Powiatu mieszkańcy rozprawiali na temat tego, kto będzie przewodniczącym. Pojawiały się różne nazwiska, przede wszystkim z ugrupowań liderów tegorocznych wyborów – KWW Nowy Powiat oraz KWW Samorządowe Forum Ponad Podziałami. Oba te ugrupowania zyskały bowiem po 4 mandaty. Edward Tyranowicz (Komitet Wyborczy PSL) zgłosił na przewodniczącego kandydaturę Zbigniewa Kubasika (KWW Samorządowe Forum Ponad Podziałami), mieszkańca Drezdenka, dyrektora tamtejszej szkoły podstawowej. Był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego. Następnie Andrzej Libera (KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) na zastępcę Zbigniewa Kubasika zaproponował Leszka Nowaka (KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), właściciela gospodarstwa rolnego z Wielisławic i firmy transportowej. Liczba oddanych głosów przedstawiona jest w tabeli.

Paweł Antczak (KW Prawo i Sprawiedliwość) na stanowisko starosty zgłosił kandydaturę Bogusława Kierusa (Komitet Wyborczy PSL). Była to jedyna kandydatura. Bogusław Kierus otrzymał 16 głosów „za”, 1 głos „przeciw”. Również tylko jedną kandydaturę zgłoszono na wicestarostę. Bogusław Kierus wytypował Pawła Antczaka, na którego głosowano: „za” 12 głosów, „wstrzymało się” 4, przeciw – 1. Na trzech etatowych członków zarządu wybrano dwóch przedstawicieli KW Prawo i Sprawiedliwość – Tadeusza Bednarczuka i Zygmunta Lemiesza. Trzecim został Edward Tyranowicz (tu poszczególne głosy przedstawimy, gdy Biuro Rady Powiatu sporządzi oficjalny protokół).

Obecnie stanowiska wśród Rady Powiatu układają się następująco: Prawo i Sprawiedliwość ma trzy stanowiska (dwóch etatowych członków zarządu i wicestarostę), PSL ma dwie ważne funkcje: starostę i członka zarządu, KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska ma zastępcę przewodniczącego, a KW Samorządowe Forum Ponad Podziałami – funkcję przewodniczącego. W powiecie wyłoniła się więc bardzo zaskakująca koalicja PSL, PiS i PO oraz jeden radny niezależny.

KOMENTARZE: 

– Jestem zadowolony z właściwej obsady różnych stanowisk, szczególnie jeśli chodzi o zarząd powiatu. Na dole raczej polityki nie ma, wszyscy znamy lokalne problemy i będziemy działać wspólnie – powiedział naszej gazecie Zbigniew Kubasik, nowy przewodniczący. Jego zastępca Leszek Nowak jest zadowolony szczególnie z obsady stanowiska starosty. – Wybór starosty jest trafny, wicestarosta sprawdził się, myślę, że na stanowisku starosty też się sprawdzi. Koalicja jest szeroka, nie tworzymy jakichś działań partyjnych tylko małą ojczyznę, jaką jest powiat. Działamy dla wszystkich. Myślę, że z przewodniczącym Kubasikiem dogadamy się, znamy się z poprzednich kadencji – komentuje wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

. – Jestem usatysfakcjonowany, myślę, że w Radzie będą pracowały osoby merytoryczne, z doświadczeniem z różnych dziedzin, w związku z tym sądzę, że praca nowej Rady będzie polegała na rozwiązywaniu problemów, które dotyczą ściśle naszego powiatu – mówi Bogusław Kierus. Nowy starosta strzelecko-drezdenecki podkreśla, że przynależność partyjna nie ma znaczenia na szczeblu, na którym będzie pracować Rada Powiatu. – To, że każdy z nas startował z różnego bloku, nie ma znaczenia przy pracy na rzecz naszego społeczeństwa. Każdy miał określony program, związany typowo z powiatem. Sądzę, że tarć na tle dużej polityki nie będzie. Mieliśmy zgodę naszych władz z poszczególnych partii. Jest zaakceptowana tak szeroka koalicja przez wszystkich – dodaje starosta. Przyznaje również, że zaskoczyło go tak wysokie poparcie, jakiego udzielili mu radni powiatowi. – Nie spodziewałem się takiego wyniku. Liczyłem, że mniej osób mnie poprze. To z jednej strony cieszy, ale też powoduje, że są oczekiwania, iż będę prowadził politykę spójną z oczekiwaniami radnych, którzy mnie poparli. Ja chciałbym współpracować ze wszystkimi. Po wyborze komisji chcę być na każdym ich posiedzeniu i wspólnie opracować program na pięć lat. Każdy, kto będzie chciał współpracować w szerokiej koalicji, znajdzie miejsce – podkreśla Bogusław Kierus. Starosta zaznacza też, że cele na najbliższe pięć lat kadencji są bardzo szerokie i zróżnicowane. – Będziemy zajmować się problemem dróg, zdrowia, tu mam na myśli szpital powiatowy, oświaty, współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami. Był pomysł jednego z radnych na temat stworzenia rady seniorów, myślę, że jest to możliwe do zrealizowania. Sądzę, że będziemy wspólnie wyznaczać cele i pracować przez te najbliższe pięć lat – podsumowuje nowy starosta.

Wicestarosta Paweł Antczak debiutuje w Radzie Powiatu oraz na wysokim stanowisku w samorządzie. Do tej pory prowadził w Drezdenku firmę zajmującą się obrotem nieruchomościami, kredytami i ubezpieczeniami. – Pragnę zaznaczyć, że PiS po raz pierwszy uzyskał w Radzie Powiatu strzelecko-drezdeneckiego trzy mandaty, jeszcze nigdy nie było tak dobrego wyniku naszej partii. Uważam, że wprowadzimy więc trochę świeżej krwi – komentuje nowy wicestarosta. Zwraca też uwagę na ewenement tak szerokiej kolacji, jaką udało się zawiązać w powiecie. – PSL, PiS i PO oraz dwóch radnych niezależnych to koalicja, którą łączy program. Mamy jasne cele, chcemy się skupić na oświacie, drogownictwie, zdrowiu. To dobrze wróży dla powiatu i mieszkańców, że trzy różne ugrupowania dogadały się ze sobą i chcą razem współpracować. Proszę zauważyć, że komitety niepartyjne zdobyły osiem mandatów, ale nie potrafiły się dogadać. A nam się udało, to jest sygnał, że u nas nie ma wielkiej polityki, a nasza koalicja powstała dla dobra powiatu i mieszkańców – dodaje Paweł Antczak. Nowy wicestarosta podkreśla też, że dopiero uczy się swojej roli, ale uważa, że współpraca ze starostą z PSL będzie układała się pomyślnie. – Pan Bogusław Kierus wdraża mnie we wszystkie sprawy, myślę, że nasza współpraca będzie pomyślna – mówi.

Zaskoczeniem jest to, że Nowy Powiat 2018, który uzyskał cztery mandaty, nie ma na kluczowych stanowiskach żadnego radnego. – Bez wątpienia największym zwycięzcą jest PiS, który dostał większość w zarządzie. My optowaliśmy za rozwiązaniem mniej politycznym. Nie udało się, więc zdecydowaliśmy się na pracę poza koalicją. Nie pchamy się nigdzie za wszelką cenę, ale też się nie obrażamy. Dlatego, wbrew przypuszczeniom, nasza grupa poparła nowego starostę. Bo obiecaliśmy nowe standardy współpracy. Serdecznie gratulujemy zarządowi. Na pewno przez 5 lat Nowy Powiat będzie proponować dobre rozwiązania dla mieszkańców, bo mamy ciekawy i przemyślany program – komentuje lider Nowego Powiatu 2018 Mateusz Karkoszka.

Renata Tokarska

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content