Pokazy ratownictwa na lodzie

Okres zimowy, a zwłaszcza okres ferii zimowych wiąże się z wieloma potencjalnymi zagrożeniami. Niejednokrotnie chwila nieuwagi i bezmyślności przy wchodzeniu na lód kończy się tragicznie. Jak się wtedy zachować, co zrobić – tego można było się nauczyć na pokazach i ćwiczeniach z z zakresu ratownictwa lodowego, które miało miejsce nad jeziorem Górnym w Strzelcach.

Pokazy i ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego odbywały się nad jeziorem Górnym w Strzelcach przez trzy dni (25-27.01) tuż przed rozpoczynającym się sezonem ferii zimowych w naszym województwie. Do udziału w pokazach w formie widzów zaproszeni zostali uczniowie strzeleckich szkół. W akcji wzięło udział ponad 300 obserwatorów.

Przedsięwzięcia miało na celu przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania na lodzie oraz spędzania wolnego czasu w okresie zimy i ferii zimowych.

W ciągu trzech dni strażacy demonstrowali techniki oraz optymalne sposoby zachowania się, gdy dojdzie do załamania się pokrywy lodowej i wpadnięcia do wody. Pokazywano również różne sposoby ratownicze wydobycia poszkodowanej osoby korzystając z liny ratowniczej, bosaka, deski ortopedycznej, drabiny nasadkowej oraz sań lodowych.

W ostatnim dniu pokazów miało miejsce groźne zdarzenie. – W czasie pokazów straży pożarnej nad jeziorem Górnym zauważyliśmy, że jedno z dzieci ze szkoły podstawowej, 9-letni chłopiec nagle przewrócił się na pomoście i miał objawy padaczki. Chłopiec był nieprzytomny. Strażacy podali dziecku tlen, przenieśli go do samochodu, sprawdzili, czy dziecko nie doznało uszkodzeń ciała w wyniku upadku na śliskie podłoże i wezwali pogotowie ratunkowe, które nie mając żadnej dostępnej karetki przysłało na interwencję śmigłowiec ratunkowy z Gorzowa – relacjonuje Tomasz Górniak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Służby ratunkowe wylądowały nad jeziorem Górnymi, gdzie udzieliły dziecku niezbędnej pomocy medycznej. Lekarz stwierdził brak podstaw do hospitacji dziecka. Chłopiec szczęśliwie wrócił wraz z mamą do domu.

Strażacy apelują o rozwagę podczas wypoczynku w okresie zimowym. Apel skierowany jest również do wędkarzy wchodzących na lód.

Pokazy ratowników

DSC_0003

DSC_0010

DSC_0015

DSC_0966

DSC_0967

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

WP_20170125_11_25_49_Pro

WP_20170125_11_29_00_Pro

Na podstawie materiałów prasowych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Kraj.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content