Łemkowie w mediach

Radio-Lemko.pl i telewizja internetowa Lemko TV oraz Lemko Tower zostały stworzone, aby każdy, teraz i w przyszłości mógł poznać i poczuć siłę łemkowskiej kultury.

Radio-Lemko.pl istnieje od 2013 r., jest to radio internetowe, które współpracuje z pierwszą łemkowską internetową telewizją, mającą swój kanał na YouTube – Lemko TV. Radio i telewizja mają na celu propagowanie kultury łemkowskiej w Polsce i na świecie. Swoich odbiorców znajduje zarówno w krajach Europy, jak i w USA i Kanadzie.

Specjalnie dla nich emitowane są powtórki programów według ich strefy czasowej oraz dedykowana jest audycja edukacyjna pn. „Let’s Speak Lemko”. Audycje i filmy skupiają się przede wszystkim na tematyce kulturalnej i społecznej Łemków. To reportaże i relacje z różnego rodzaju wydarzeń, spotkań i festiwali. Nie brakuje również programów okolicznościowych, związanych z kalendarzem, m.in. okres bożonarodzeniowy, wielkanocny, postny i wiele innych okazji. W radiu można usłyszeć fragmenty audiobooków dzieł światowej sławy w przekładzie na język łemkowski, m.in. „Kubusia Puchatka” i „Małego Księcia”. Czytana jest również literatura dla dorosłych, m.in „Bombel” Mirosława Nahacza, „Trzy kobiety pod orzechem” Václava Pankovčína, czy „Opowiadania i humoreski łemkowskie” Teodora Kuziaka.

We współpracy z serwisem LEMKOLAND.COM, pierwszą łemkowską stroną dla dzieci, tworzone są programy radiowe o charakterze edukacyjnym, których głównym bohaterem jest dobry duszek z ludowych podań – Chowaniec. Ponadto usłyszeć można wywiady zarówno z przedstawicielami starszego pokolenia, jak i młodymi utalentowanymi artystami, sportowcami, pasjonatami – Zależy nam na dialogu pokoleń. Pamiętamy o tym, co było, losach naszego narodu i tradycji, poświęcamy temu szereg naszych programów. Jednak nie ograniczamy się do „lekcji historii”, próbujemy wprowadzać coś nowego, świeżego i atrakcyjnego, co pomoże zachęcić i przyciągnąć młode pokolenie – mówi Artur Graban, proboszcz parafii prawosławnej w Brzozie i Ługach. Zespół redakcyjny tworzą studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy dodatkowo zajmują się tym radiem z zamiłowania do dziennikarstwa i kultury łemkowskiej. Wielu z nich mówi językiem łemkowskim wciąż żywym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie – Staramy się pokazać, że Łemkowie to nie tylko skansen i publikacje naukowe, ale przede wszystkim ludzie, którzy są i mają się dobrze. To młode osoby, które nie wstydzą się swojego pochodzenia i chcą podzielić się z innymi kawałkiem własnej kultury. To także ciekawe inicjatywy społeczne, kulturalne i artystyczne. Jednym z celów radia jest promowanie młodych łemkowskich zespołów muzycznych i innych twórców – mówi ksiądz A. Graban.

Audycje radiowe odbywają się w każdą sobotę, zaś powtórkę relacji można odsłuchać w niedzielę. Program trwa od 20 minut do 1 godziny. Koszty działalności radia są współfinansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

lemko

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content