Pierwsze uroczyste odsłonięcia za nami

Dzisiaj, w samo południe Czarownica wylądowała już u nas na stałe i będzie nas od teraz czarowała na co dzień. Odsłonięta została również tablica Jana Merkelina przy Galerii Rycerskiej.

Na stałe na Baszcie Czarownic osiadła czarownica, która do tej pory krążyła nad naszym miastem. Rzeźba zamocowana jest na Baszcie Więziennej w Strzelcach Krajeńskich na południowo – zachodniej ścianie z cegły ceramicznej na wysokości około 6 metrów. Postać „Czarownicy” wykonana jest z brązu o wymiarach 60 cm x 42 cm – „Czarownica” jest obiektem dekoracyjnym i pomysł na jej wygląd i wykonanie jest w całości moją fantazją. Władze miasta zaakceptowały mój pomysł i tak doszło do powstania tej rzeźby. Zleceniodawcy, czyli UM Strzelce Krajeńskie dał mi wolną rękę przy tworzeniu tego obiektu, co dało mi ogromne pole do popisu. Prace nad tą rzeźbą zajęły mi 2 miesiące. Wszystkie prace wykonywałem ręcznie, łącznie z odlewami w gipsie i brązie – mówi Marek Stankiewicz, rzeźbiarz z Form Studio Pracowni Rzeźbiarskiej w Krakowie. Koszt wykonania projektu i rzeźby to 5.000 PLN brutto.

Odsłonięta została również tablica Jana Merkelina, która wykonana jest z brązu. Wykonana jest ona w 100 % ręcznie i zawiera delikatne dekory, które symbolizują zamierzchłe czasy, w których żył Jan Merkelin. Składa się z dwóch osobnych elementów: części mniejszej i większej. Część mniejsza znajduje się na samym szczycie tablicy i jest to herb zakonu augustianów, pod nią znajduje się duża tablica informacyjna zawierająca informacje dotyczące o. Jana Merkelina, kim był, kiedy żył i czym przysłużył się miastu Strzelce Krajeńskie. Koszt projektu i wykonanie wyniosło 4.000 PLN brutto.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content