SZLACHETNA POMOC W PACZKACH I TORBACH

Dwadzieścia dwie rodziny otrzymały pomoc w trakcie XXII edycji Szlachetnej Paczki. Akcja ta w naszej gminie trwa od 2013 roku.

To tzw. mądra pomoc. Rodziny potrzebujące rekrutowane są przede wszystkim przez szkoły, sąsiadów czy instytucje charytatywne. Chodzi o to, by pomagać też tym, którzy o pomoc nigdy nie proszą. Z różnych powodów. Na starcie odrzucane są postawy roszczeniowe. W projekcie można brać udział tylko raz. W październiku i listopadzie wolontariusze odwiedzają rodziny, by sprawdzić ich sytuacje, porozmawiać i wypytać o potrzeby. Później na ogólnopolskiej stronie pojawia się opis danej rodziny czy osoby samotnej i darczyńcy wybierają komu chcą pomóc. Tu chodzi o zaspokojenie wszystkich potrzeb. Dlatego paczki są bardzo bogate.
– W tym roku nacisk kładliśmy na osoby samotne lub niepełnosprawne. Tegoroczny finał w naszym rejonie był pełen wzruszeń i emocji nie tylko rodzin obdarowanych, ale także wolontariuszy. W tym roku udało nam się pomóc aż 22 rodzinom z rejonu Strzelec i Dobiegniewa – wyjaśnia liderka rejonu strzeleckiego Teresa Otulakowska.
– Zaangażowanie ludzi było wielkie. Paczki, które rodziny otrzymały były naprawdę starannie przygotowane pod rodzinę, darczyńcy wykazali się wspaniałymi sercami i wielką dobrocią – dodaje liderka.
Prezenty dostarczane są w tzw. weekend cudów, który trwał 10-11 grudnia. Wielkim wsparciem wykazali się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobiegniewa i Bronowic, którzy pomagali docierać do rodzin z paczkami udostępniając swoje pojazdy. – Oraz wsparcie siłowe, bo było co nosić od lodówek, kuchenek gazowych po wersalki – wymienia z uśmiechem T. Otulakowska.
Jak relacjonują wolontariusze – obdarowane rodziny nie ukrywały emocji, wzruszenia czy zaskoczenia tym, że znalazł się ktoś kto zechciał wesprzeć ich w tych trudnych chwilach. – Dla mnie osobiście dużym wzruszeniem była wizyta w rodzinach, gdzie były małe dzieci i ta radość i iskierki w oczach otwierając pełne kartony słodyczy, zabawek, ubrań to najpiękniejsze dziękuję jakie mogliśmy usłyszeć i poczuć – nie kryje wzruszenia liderka. By jednak dźwigać trzeba też jeść. I tu z pomocą przyszły strzeleckie lokale – Alsa, Restauracja na Ludowej i słodkim poczęstunkiem krzepy dodała Rewelka i RóżAnka.
Sam magazyn znajdował się w Spichlerzu, który użyczył Strzelecki Ośrodek Kultury. Ta instytucja pożyczyła także auto, by odebrać paczki z Niemiec.
Pomocną dłoń do potrzebujących każdego roku wyciąga także Parafialny Zespół Caritas, który informuje, że w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak pomagam” w pierwszy weekend grudnia w strzeleckich marketach zebrano około 600 kg żywności, z której zostało sporządzonych ponad 70 paczek dla najbardziej potrzebujących, szczególnie samotnych osób. – Dziękujemy opiekunom i członkom Szkolnych Kół Caritas, wolontariuszom, wszystkim, którzy przekazali artykuły żywnościowe lub środki finansowe. Dziękujemy też instytucjom, które zechciały włączyć się w akcję „Torba charytatywna” – słyszymy w Caritasie.

red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content