CZY STRZELCE SIĘ ROZROSNĄ?

 

W związku z budową obwodnicy planowane jest poszerzenie granic miasta. Wchłonięte ma być tzw. Małe Osiedle, które leży przy drodze krajowej nr 22. Ta zmiana ma stworzyć nowe szanse inwestycyjne w gminie.
Budowana obwodnica Strzelec Krajeńskich przebiegać będzie w większości poza miastem. Mało tego, na południe od niej pozostaną miejscowości wiejskie. Chodzi o Piastowo, Strzelce Klasztorne i Małe Osiedle, które przypisane jest do obrębu Licheń. Oznacza to, że miasto oddzielone będzie od obwodnicy obszarem sołeckim. I to ma się zmienić.

Każdy teren przy obwodnicy jest wyjątkowo atrakcyjny dla rozwoju gminy i przeważnie znajdują się w granicach miasta. Tam powstają siedziby firm, miejsca obsługi pojazdów czy stacje benzynowe. – Nie chcemy wciągać od razu całego terenu, który wydzieli obwodnica w granice Strzelec. Będziemy to robić etapami – mówi Mateusz Karkoszka sekretarz – Zaczynamy od wschodniej części, bo rośnie zainteresowanie inwestycjami przy tym fragmencie obwodnicy – dodaje.
Po co poszerzać granicę? Budowanie na terenach wiejskich jest zawsze utrudnione, szczególnie jeśli grunt ma klasę III lub wyższą. A tych przy strzeleckiej obwodnicy nie brakuje. Jednak takie gleby mogą być odralniane i wykorzystane pod różne inwestycje, jeśli znajdą się w granicach miasta. Tak ma się stać z obszarem blisko 40 ha gruntów leżących między ul. Gdańską a Małym Osiedlem, bo o ten teren poszerzone mają być Strzelce. – Wydanie takiego rozporządzenia wymaga wniosku rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji z mieszkańcami – mówi Alicja Wawrzyniak z Urzędu Miejskiego.
To ważne, bo mieszkańców czekają zmiany. Nieco inne będą stawki podatku, może zmienić się też harmonogram wywozu śmieci, bo tereny miejskie mają je wywożone częściej. Mieszkańcy nie będą już wybierać sołtysa ani radnego z terenu wiejskiego. Obręb wyborczy będzie bowiem miejski.
Spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie zaplanowano na 9 stycznia 2023 roku o godzinie 16:00 w sali nr 1 Urzędu Miejskiego w Strzelcach Krajeńskich. Będzie można wnieść swoje uwagi do projektu poszerzenia granic. Wniosek do Ministerstwa musi być złożony na początku roku, a ewentualne poszerzenie nastąpi dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content