Odczyty za centralne ogrzewanie

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego odczyt z podzielników kosztów za centralne ogrzewanie nie odbywa się zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego, który w tym roku przypadł w maju? Jego zdaniem podczas upalnych dni grzejniki z podzielnikami nagrzewają się i generują dodatkowe koszty, pomimo tego, że kaloryfery są wyłączone.

Strzeleckie PGKa poinformowało nas, że dokonuje odczytów podzielników kosztów w miesiącu następnym po zakończonym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy w przypadku budynków z podzielnikami trwa od 1 września danego roku kalendarzowego do 31 sierpnia następnego roku. Obecnie jest to okres od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. Zaliczki za CO są rozliczane w okresach rocznych. – Nadmieniam, że inni zarządcy również odczyty dokonują po zakończonym okresie rozliczeniowym – mówi Magdalena Klimas, pracownik działu mieszkaniowego PGK w Strzelcach Krajeńskich.

W budynkach administrowanych przez PGK zamontowane są elektroniczne podzielniki kosztów z radiowym odczytem (komfort dla użytkownika), które dokonują rejestracji zużycia ciepła, dzięki czemu zużycie jest rejestrowane na bieżąco, a na koniec sezonu grzewczego w naszych domach już nie pojawią się osoby odczytujące ich stan, jak było do tej pory. Program w podzielniku uniemożliwia rejestrację zużycia ciepła latem. – Sytuacje, o których pisze czytelnik mogły się zdarzać w przypadku stosowania podzielników cieczowych tzw. wyparkowe. Przedsiębiorstwo nie posiada budynków z podzielnikami wyparkowymi – dodaje M. Klimas.

Elektroniczny podzielnik kosztów z radiowym odczytem.

Artykuł pochodzi z wydania papierowego Ziemi Strzeleckiej nr 14/2017

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content