Nasi sygnaliści myśliwscy na Mistrzostwach Europy

Od 6 do 8 października Zespół Trębaczy Myśliwskich Gorzowska Knieja brał udział w III Mistrzostwach Europy Sygnalistów Myśliwskich. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w malowniczej niemieckiej miejscowości Suhl i nie zabrakło na niej strzeleckich akcentów. 

Tegoroczne mistrzostwa zgromadziły trębaczy z sześciu krajów: Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Polski. Aby wystąpić w konkursie, zespoły musiały uzyskać nominację krajowych klubów sygnalistów, a wyłonione zostały na podstawie osiągnięć uzyskiwanych w ostatnich latach na krajowych konkursach sygnałów i muzyki myśliwskiej. Polskę reprezentowały: Zespół Trębaczy Leśnych Bór z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku (kierownikiem zespołu jest strzelczanin  Błażej Chmielewski), Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Zespół Sygnalistów Myśliwskich Leśna Brać z Nadleśnictw Spychowo i Strzałowo (woj. warmińsko-mazurskie) oraz ZTM Gorzowska Knieja, a w jego składzie czworo strzelczan: Mariusz Cieśla, Tomasz Sywiec oraz Hubert i Karol Jurczyszynowie. 

W konkurencji zespołów grających na rogach myśliwskich w stroju B zaprezentowało się 12 grup, a polskie zespoły zajęły: ZSM Leśna Brać – 8. miejsce, ZTM Gorzowska Knieja – 9. miejsce, a ZTL Bór – 10. miejsce. Reprezentacyjny Zespół RDLP w Katowicach był jedynym polskim zespołem grającym w konkurencji rogów w stroju Es i zajął w niej 8. miejsce. – Był to bardzo wymagający konkurs. Polskie zespoły składają się wyłącznie z amatorów grających na rogach hobbystycznie i w czasie wolnym od pracy – mówi kierownik ZTM Gorzowska Knieja Karol Jurczyszyn. –  Pomimo sporych umiejętności bardzo trudno było nam konkurować z zespołami zagranicznymi o długoletnich tradycjach i posiadających w swoich składach zawodowych muzyków. Wiedzieliśmy o tym, ale mimo to zmobilizowaliśmy się i każdy z polskich zespołów zaprezentował się najlepiej jak mógł, godnie reprezentując nasz kraj. Prezentowaliśmy zarówno bogactwo polskiej pieśni i muzyki myśliwskiej, jak również wyroby kulinarne, które cieszyły się dużym uznaniem i zainteresowaniem zagranicznych gości mistrzostw – dodaje. 

Kolejna edycja Mistrzostw Europy Sygnalistów Myśliwskich odbędzie w Polsce. Za dwa lata zostaną one zorganizowane w Pszczynie, w województwie śląskim, będącej kolebką najpopularniejszego w Europie małego rogu myśliwskiego- Pless.

KJ, red. 

You may also like...

Skip to content