GAUDEAMUS IGITUR PO RAZ DWUDZIESTY

Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził w październiku swój jubileusz. Ta społeczna instytucja od dwóch dekad rozwija pasję, wiedzę i umiejętności setek mieszkańców naszej gminy. Uczestnicy UTW zapowiadali, że w kolejnych latach nie będą zwalniać tempa.

Uroczystość zbiegła się z inauguracją roku akademickiego, która tradycyjnie odbyła się w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Wykład wygłosiła na nim prof. Barbara Orłowska, która zaprezentowała swoje badania dotyczące tożsamości strzelczan. – Po 75 latach można ocenić, że socjalizacja mieszkańców przebiegła prawidłowo. Nikt nie wstydzi się swojego pochodzenia. Strzelczanie zbudowali silną wspólnotę, także dzięki działaniom takich stowarzyszeń – stwierdziła profesor.
Obecny na spotkaniu, wieloletni prezes UTW Gorzów Edward Korban wspominał początki strzeleckiego oddziału Uniwersytetu, a także podsumował jego dwudziestoletnią prace na rzecz osób w wieku senioralnym. – To wyjątkowy Uniwersytet. Zaangażowany i pracowity. Zawsze lubiłem tu przyjeżdżać. Bo Strzelce Krajeńskie to miasto przyjazne osobom starszym – mówił.
Podziękowania dla uczestników UTW płynęły ze strony władz miasta, powiatu i Strzeleckiego Ośrodka Kultury w którym także działają studenci. Dziś jednak główna siedziba UTW mieści się w Centrum Aktywności Społecznej przy Zachodniej 11. – Uniwersytet znalazł tam godne miejsce do pracy na rzecz nie tylko społeczności, ale także całego miasta – powiedział Mateusz Feder, burmistrz Strzelec. – Mam nadzieję, że do następnego jubileuszu w Uniwersytecie przybędzie panów, czego wam wszystkim życzę – mówił starosta Bogusław Kierus.
Podziękowania i gratulacje popłynęły do obecnego zarządu, ale kwiaty od miasta otrzymały także panie, które prezesowały UTW przez ostatnie 20 lat. Bo ten okres obfitował w liczne spotkania kulturalne, wyjazdy integracyjne, zajęcia ruchowe, akcje charytatywne, ale przede wszystkim naukę, na którą nigdy nie jest za późno. – Potrafimy znaleźć chęci i czas, bo chcemy się ciągle rozwijać. To nasz pomysł na życie – mówiła Halina Świątkowska, obecna szefowa strzeleckiego UTW.
Studentki i studenci Uniwersytetu spotykają się nawet pięć razy w tygodniu. We wtorki i środy podczas zajęć sekcyjnych, w czwartki na zajęciach z języka obcego, a także dwukrotnie na zajęciach ruchowych.

red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content