ŻNIW DOKONAŁ POŻAR

 

Takiego pożaru dawno na terenie gminy nie było. 25 lipca spaliło się ok. 150 ha pszenicy. Trwają żniwa, słońce pali – wystarczy iskra, by wzniecić ogromny ogień.

Tego dnia była ogromna spiekota. Na polach rolnicy mają pełne ręce roboty. W końcu żniwa, szczyt sezonu. Pogoda sprzyja koszeniu zboża, jednak rodzi także niebezpieczeństwo.

O pożar jest bardzo łatwo. Tak też było w przypadku pola w okolicach Tuczna i Bobrówka. Zgłoszenie strażacy odebrali tuż przed 17:00.

Na miejsce skierowanych zostało 7 zastępów z PSP w Strzelcach Krajeńskich oraz 19 jednostek OSP z terenu powiatu w tym 7 jednostek OSP z terenu województwa zachodnio-pomorskiego (powiat Myślibórz oraz Choszczno).

– W momencie przybycia pierwszych zastępów pożar objął dużą powierzchnię pola i ze względu na wiatr rozprzestrzeniał się szybko na kolejne obszary. Działania polegały na ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru oraz niedopuszczeniu do zapalenia się budynków znajdujących się w pobliżu pola – opisują strażacy.

W akcji gaśniczej wzięły udział także samoloty Lasów Państwowych oraz zadysponowany została cysterna.

Właściciel pola wykonywał mineralizację pasów pola wokół pogorzeliska. Na miejsce przybyła grupa operacyjna Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz z dronem w celu wsparcia działań obecnych jednostek. Około godziny 18:10 pożar był już pod kontrolą i trwały działania dogaszające niewielkie ogniska pożaru.

Działania trwały do godziny 21:00.

Spaleniu uległo ok. 150 ha zboża na pniu o szacunkowej wartości ok. 3 mln. PLN.

                                                                                                                                      red.

default

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content