NA JAKIE WYDARZENIA MOGĄ W TYM ROKU LICZYĆ MIESZKAŃCY? CHOĆ ZABRAKNIE DNI MIASTA, OFERTA KULTURALNA, ROZRYWKOWA I SPORTOWA POWINNA SIĘ SPODOBAĆ

To trudny rok. Biorąc pod uwagę widmo popandemiczne, inflację oraz wojnę na Ukrainie i jej skutki, miasto zrezygnowało z dużych i tym samym kosztownych imprez. Nie będzie bogatych Dni Miasta, ale oferta kulturalna i sportowa wydaję się atrakcyjna. W tym roku zobaczymy więcej, ale mniejszych imprez i wydarzeń.

Dni miasta nie będzie. Ale oferta wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych jest zaplanowana w taki sposób, że przedsięwzięć w formie piknikowej będzie na prawdę sporo. Strzelecki Ośrodek Kultury na realizację wydarzeń w tym roku otrzymał z gminnego budżetu 200 tys zł. Dodatkowe środki na imprezy kulturalne otrzymał również Spichlerz (31.700 zł.). – To nie jest rok na fajerwerki i huczne świętowanie. Zdajemy sobie sprawę, że to będzie ciężki okres. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe gminy, wraz z radnymi postanowiliśmy, że zrezygnujemy z dużej imprezy, która generowała ogromne koszty. W zamian postawiliśmy na wiele mniejszych, wręcz piknikowych wydarzeń – tłumaczy burmistrz Mateusz Feder. I tak, większość imprez będzie miała charakter piknikowy, a organizatorzy, biorąc pod uwagę poprzedni rok, są przekonani, że taki charakter się sprawdzi. – Zeszłoroczny cykl „SOK’u na lato”, „Potańcówek” i mniejszych wydarzeń sprawdził się. Jak i w minionym roku, tak i teraz, oferta, którą przygotowaliśmy powinna zadowolić każdego mieszkańca. Dużą uwagę kładziemy na wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Wiemy, że zadania, które stoją przed nami nie będą łatwe i będzie to sprawdzian dla nas, ale zdajemy sobie sprawę z sytuacji, która nas otacza – tłumaczy Eryk Szurko, dyrektor SOK. – Miasto partycypuje w kosztach niemal wszystkich wydarzeń rekreacyjno – sportowych na terenie naszej gminy, bądź przez przyznanie na ich realizację środków w ramach wsparcia stowarzyszeń, bądź przez pomoc w logistyce i realizacji takich zadań – podsumowuje burmistrz.

– To nie jest rok na fajerwerki i huczne świętowanie. Zdajemy sobie sprawę, że to będzie ciężki okres.

Foodtrack’i, Piątka na Rynku, Majówka, LKA, Brydż, Liga tenisa, LKS POM odwołuje wyścig

Nie oznacza to jednak, że tegoroczne wydarzenia będą nudne i będzie ich mało. Wręcz przeciwnie. Już w najbliższy weekend (22-23 kwietnia) na strzeleckim rynku pojawią się foodtrack’i. W poprzednim roku miłośnicy dobrego jedzenia wręcz zjedli wszystko co było w ofercie przyczep. W tym roku również skosztować będziemy mogli smaków z całego świata. W tym samym terminie miał odbyć się kolarski wyścig w ramach Pucharu Polski, ale został odwołany. – Brak środków na organizację. Koszty wyścigu w porównaniu do ubiegłych lat wzrosły o sto procent. Dochodzą do tego narzucone, wygórowane przez PZKol wymogi zapewnienia środków pieniężnych np. dodatkowa opłata za wpis do kalendarza PZKol (2 tys. zł), minimalna gwarantowana suma nagród pieniężnych (7 tys. zł). Przykro mi, ale bez konkretnego wsparcia wyścig ciężko jest zorganizować. Ten wyścig to tradycja i musi być przeprowadzony na odpowiednim poziomie inaczej się pod tym nie podpiszę – informuje Dariusz Maksymowicz ze strzeleckiego POM’u.

Tydzień później, a więc 30 kwietnia obędzie się kolejna edycja „Piątki na rynku”, której organizatorem jest stowarzyszenie „KB Pento”. – To już siódma edycja biegu. Trasa jak zawsze przebiegnie przez miasto i łącznie będzie miała 5 km. Odbędą się również wyścigi dzieci, a podsumowaniem będzie tradycyjna loteria fantowa – zdradza Paweł Kozłowski – prezes KB Pento. Majówka zaplanowana jest na 1 maja, a w ramach tego organizatorzy postawili na trzygodzinny program dla dzieci i darmowe dmuchańce. W ramach wydarzenia zobaczymy i posłuchamy miejscowe zespoły (ZTL „Krajna”, Strzelecka Orkiestra Dęta) oraz Niespotykanych i Reggaeside, a zabawę taneczną poprowadzi formacja Sammy Swoi. Poza wydarzeniami plenerowymi, odbędzie się również konkurs taneczny w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych (27 kwietnia), a miejscowe liceum zrobi zakończenie roku połączone ze sławnymi „Heliosami” (29 kwietnia). 14 maja to święto dla karciarzy, wtedy to odbędzie się turniej w brydżu sportowym. 20 maja odbędą się kolejne zmagania w ramach LKA, tym razem gala teatralna, 22 maja przeprowadzone będą warsztaty taneczne „High Heels Dance”, a pod koniec miesiąca swoje urodziny zorganizują strzeleckie amazonki. W maju rozpocznie się liga tenisa ziemnego. – W tym roku tradycyjnie planujemy ligę amatorską tenisa ziemnego, która rozpocznie się w maju i potrwa do połowy września – informuje Michał Wianecki.

Dzień Dziecka, Plenerowe Warsztaty „Pod wspólnym niebem”, 30 lecie Ziemi Strzeleckiej, Piłkarskie zakończenie sezonu

4 czerwca na strzeleckich plantach odbędzie się Dzień Dziecka. W tym roku połączone siły SOK’u oraz RLGD „Pojezierze Dobiegniewskie” zorganizują nie lada zabawę dla dzieci. Na kilka godzin powstanie miasteczko z darmowymi atrakcjami i animatorami dla najmłodszych. Odbędą się również zawody wędkarskie, pokaz żywych ryb i konkursy z nagrodami. Na najmłodszych czekać będą słodkie poczęstunki. Nowością w tym roku będą plenerowe zajęcia, które przeprowadzą Warsztaty Terapii Zajęciowej. W ramach tego wydarzenia podopieczni pokażą jak wytwarzać rękodzieło. Będzie można skorzystać m. in. z kół garncarskich, wyplatać wiklinę, czerpać papier, malować. Wszystko zakończy się wspólnym koncertem. 23 czerwca w sali widowiskowej zakończenie roku szkolnego zrealizuje Szkoła Podstawowa nr 1. 24 czerwca 30. urodziny obchodzić będzie Ziemia Strzelecka, a 25 czerwca otwarte sportowe zakończenie sezonu piłkarskiego zorganizuje MKS Łucznik. Impreza odbędzie się na Stadionie Miejskim, będzie miała charakter otwarty i każdy będzie mógł z niej skorzystać i wziąć udział w konkursach, grach i zabawach.

– Oferta, którą przygotowaliśmy powinna zadowolić każdego mieszkańca. Dużą uwagę kładziemy na wydarzenia dla dzieci i młodzieży.

Wakacje: SOK na lato, Potańcówki, „Dziękuję Ci wielka wodo”, Akcja Lato, Mural, Gra planszowa, Kino plenerowe, „Husyci u bram”

Miasto jak i sam dom kultury starają się pozyskać dodatkowe pieniądze z środków pozabudżetowych. – Postawiliśmy przede wszystkim na inwestycje i pokrycie stałych kosztów gminy, a jeżeli uda się pozyskać dodatkowe środki, zrealizujemy zakup nowej sceny mobilnej, nowy mural, grę planszową na bazie monopoly oraz historyczną imprezę pod nazwą „Husyci u bram”. Na wszystkie te zadania złożone zostały wnioski i to od nich będzie zależała ich realizacja – dodaje burmistrz. I tak w wakacyjnych planach Ośrodka mieszczą się zadania, które zrealizowane będą w momencie otrzymania dofinansowania. Mowa tu o muralu, grze planszowej, imprezie „Husyci u bram” oraz zakupie nowej sceny mobilnej. Bez względu na dodatkowe wsparcie finansowe miasto przygotuję Akcję Lato – czyli darmowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach wakacji (pierwsze dwa tygonie lipca). Już 9 lipca w Długiem odbędzie się impreza pn. „Dziękuję Ci wielka wodo”, w ramach której posłuchamy muzyki szantowej. Dzięki wsparciu RLGD „Pojezierze Dobiegniewskie”, które pokryje połowę kosztów, wydarzenie to będzie miało większą skalę. Posmakujemy wędzonych i smażonych ryb, które organizatorzy będą rozdawać za darmo, na plaży zorganizowane zostaną konkursy i zabawy dla dzieci. Na scenie zagrają reaktywowane „Szuwary”, a gwiazdą będzie The Nierobbers (Marek Szurawski/Ryszard Muza). Okres wakacji to oczywiście koncerty kameralne w ramach SOK’u na lato przeplatane z Potańcówkami. Nowością będzie kino plenerowe, które organizatorzy planują zrealizować na plaży j. Górnego.

Jesień i Zima: Agnieszka Grochala, „Strzelczanie dla Strzelczan”, CS GO, Mistrzostwa Powiatu w Szachach, Jazz Crossing Festival, „Cecyliada”, Mikołaj, Wigilia

Jesienią odbędzie się koncert Agnieszki Grochali (10 września), Absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2014-2018 była uczestniczką Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie w Teatro dell’Opera di Roma. 17 września odbędzie się kolejna edycja koncertu charytatywnego „Strzelczanie dla Strzelczan”, a 24 września rozgrywki w ramach e-gamingu zrealizuje Arrow Gaming League – Strzelecki Turniej Gamingowy. W październiku zagości u nas jazz. Tym razem w ramach 3. Jazz Crossing Festival Canada & Polska odbędzie się koncert jazz’owy z udziałem polskich i kanadyjskich muzyków. Tradycyjnie, miłośnicy gry królewskiej rywalizować będą w Mistrzostwach Powiatu (22 października), a w listopadzie, obok tradycyjnych obchodów związanych z odzyskaniem niepodległości, w strzeleckiej kolegiacie odbędzie się „Cecyliada”. Okres grudniowy to oczywiście spotkanie z Mikołajem oraz Wigilia Miejska.

red

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content