Koronawirus w Polsce – jakie środki ostrożności zastosowano u nas?

Stan zagrożenia epidemiologicznego został ogłoszony w całej Polsce. Jak obecnie funkcjonują instytucje i zakłady w naszej gminie? 

Do 25 marca zawieszono zajęcia w placówkach oświatowych, przedszkolach, żłobkach w całej Polsce. Do dziś rodzice mogli przyprowadzać dzieci na tzw. opiekę świetlicową. – Dziś do placówek nie przyprowadzono żadnych dzieci. Szkoły są jednak otwarte, tylko zajęcia zawieszone. Od poniedziałku w placówkach pracować będzie administracja, nauczyciele zaś pozostają w dyspozycji dyrektorów – mówi Zbigniew Pytel, kierownik SCOPO. – Otrzymałem informację, że niektórzy nauczyciele już organizują dla uczniów zajęcia online, tzn. będą wysyłać materiały na e-mail – dodaje. Od poniedziałku placówki będą zamknięte dla uczniów. Wszystkie placówki zostały zdezynfekowane. Nie brakuje w nich środków higienicznych i dezynfekujących.

Dla podopiecznych zamknięto też Środowiskowy Dom Samopomocy,  Warsztat Terapii Zajęciowej, Bibliotekę Publiczną i Strzelecki Ośrodek Kultury. – Organizacją pracy pracowników zajmują się dyrektorzy placówek – informuje sekretarz gminy Mateusz Karkoszka.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej od poniedziałku będą przyjmowane wyłącznie sprawy pilne, które nie mogą poczekać z terminem. – Przy drzwiach pracownik będzie weryfikował sprawy, z którymi przychodzą petenci. W Ośrodku są stanowiska do dezynfekcji dłoni. Każdy pracownik dostał żel do dezynfekcji. Na bieżąco dezynfekujemy blaty, biurka, klamki, klucze – mówi Alina Lewandowska. – Na razie zawieszone zostały wizyty pracowników w terenie. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji – dodaje.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej również apeluje, by większość spraw załatwiać telefonicznie lub korespondencyjnie. W przypadku, gdy wymagane jest przyjście do biura, a mamy objawy jakiejkolwiek infekcji, powinniśmy wysłać pełnomocnika, np. kogoś z rodziny, znajomego. Wtedy sporządzamy upoważnienie na piśmie. Na korytarzu zaleca się odstępy od siebie co najmniej 1-1,5 m. Odczyty wodomierzy są wstrzymane, każdy z nas powinien podać stan telefonicznie pod nr 95 763 10 80 wew. 119. Przede wszystkim o podanie stanu wodomierzy prosi się mieszkańców miejscowości: Buszów, Czyżewo, Gardzko, Gilów, Licheń, Lipie Góry, Lubicz, Machary, Ogardy,
Pielice, Przyłęg, Sławno, Wełmin, Wielisławice oraz tych mieszkańców, którzy nie posiadają wodomierzy radiowych.

Urząd Miejski funkcjonuje, wydziały pracują, ale rekomenduje się załatwianie spraw telefonicznie, podstawowy numer telefonu: 95 763 11 30. Adres e-mail: urzad@strzelce.pl. – Zauważamy mniejszy ruch w Urzędzie, za co dziękujemy mieszkańcom – mówi sekretarz Mateusz Karkoszka. Klamki w Urzędzie są dezynfekowane, osoby, które mają najczęstszy kontakt z petentami mają dodatkowo maseczki do dyspozycji.

W Starostwie Powiatowym jest ograniczenie przyjmowania petentów w Wydziale Komunikacji. Tam jest największy ruch, więc stworzono dodatkowe miejsca do obsługi rejestracji w formie internetowej. – Obserwujemy nieznaczny spadek petentów w tym wydziale. Wciąż są tam jednak kolejki. Przychodzą osoby w różnym wieku, w tym starsze, czyli najbardziej narażone. Utworzyliśmy punkty higieniczne, gdzie można umyć ręce i prosimy, by petenci to robili, dbając tym samym o swoje zdrowie – mówi wicestarosta Paweł Antczak. Pozostali petenci proszeni są o pozostawienie informacji w biurze podawczym wraz z numerem telefonu. Sprawy są przekazywane do odpowiednich wydziałów. – Zalecamy drogę kontaktu telefoniczną lub elektroniczną. Wszyscy pracownicy starają się załatwić sprawy mieszkańców powiatu w jak najszybszym czasie – dodaje wicestarosta.

Zakłady usługowe funkcjonują póki co normalnie, choć właściciele zastrzegają sobie możliwość nieprzyjęcia osoby przeziębionej i apelują, by nie przychodzić na umówione wizyty z katarem, kaszlem, gorączką  czy innymi objawami przeziębiania lub grypy.

Uwaga! NIE WYBIERAJMY SIĘ NIGDZIE, GDY MAMY OBJAWY GRYPOWE, PRZEZIĘBIENIOWE! To nie jest zalecane!!!  W każdym miejscu publicznym pamiętajmy o zachowaniu odległości 1-1,5 m. Dezynfekujemy ręce lub myjmy je bardzo dokładnie wodą z mydłem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content