Pomnik dla strzelczan od strzelczan

Pomnik Orła Białego ma być miejscem stworzonym przez strzelczan dla strzelczan, gdyż jest to inicjatywa społeczna, gdzie każdy niezależnie od swoich poglądów, przekonań może przyłączyć się do powstania wspólnego miejsca pamięci. 

Inicjatywa budowy Pomnika Orła Białego zrodziła się 5 lat temu, a prowadzi ją specjalnie powołany komitet. 11 listopada o godz. 9.00 w Parku Miejskim zostanie uroczyście wkopany kamień węgielny pod budowę pomnika. Jego realizacja została podzielona na kilka etapów, które są sukcesywnie wykonywane. Sprawy formalne związane m.in. z uzyskaniem pozwoleń na budowę pomnika zostały już załatwione, to one trwały najdłużej. Urząd Miasta przygotował teren pod budowę obeliska. Jaki jest cel stworzenia takiego projektu w Strzelcach? – Chcielibyśmy, aby społeczność naszego miasta miała miejsce, przy którym, niezależnie od korzeni i przekonań politycznych, będzie można się jednoczyć i krzewić pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali swój trud i zdrowie dla naszej małej ojczyzny. Niech pomnik Orła Białego stanie się miejscem wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń, tak państwowych jak i lokalnych – mówi Ryszard Drewniak, członek komitetu.

Ze względu na kosztowność tej inicjatywy planowane jest oficjalne odsłonięcie pomnika za 2 lata, gdy zostanie uzbierana cała suma. Koszt to około 100 tys. zł. Udało się zebrać już ponad 30 tys. zł, ale nadal każdy może finansowo wesprzeć inicjatywę, ponieważ pomnik ma być wybudowany z funduszy pochodzących ze zbiórki publicznej. Jeszcze w tym roku utworzona i udostępniona będzie strona internetowa promująca inicjatywę budowy Pomnika Orła Białego w Strzelcach i wszystkie aktualne działania zmierzające do jego powstania. – Chcemy, by na pomniku znalazły się nazwiska wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania, również tych, którzy wesprą tę inicjatywę finansowo, to byłaby taka spuścizna strzelczan dla strzelczan – dodaje Eryk Szurko, członek komitetu.

Tak będzie wyglądał pomnik, który ma znaleźć się w strzeleckim Parku Miejskim

fot. Pracownia Architektoniczna, arch. Sławomir Nowicki.

 

List do mieszkańców Komitetu budowy Pomnika Orła Białego w Strzelcach Kraj., który zostanie odczytany i umieszczony w fundamentach pomnika.

Artykuł pochodzi z wydania papierowego Ziemi Strzeleckiej nr 21/2018.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content