Problemy z komunikacją miejską

Coraz trudniejszy staje się dla mieszkańców naszej gminy, a nawet powiatu przejazd komunikacją publiczną. W ostatnim czasie PKS zawiesił 2 kolejne kursy.

– Jestem matką 3 dzieci. Nie posiadam samochodu, nie mam prawa jazdy, często potrzebuję wydostać się ze Strzelec, by pojechać z dzieckiem do lekarza. Dojazd ze Strzelec do Gorzowa jest trudny pomimo, że jeździ PKS i Mustang, ale dostanie się do Drezdenka autobusem graniczy z cudem, gdyż połączeń jest tak mało. Takie podróże komunikacją publiczną to dla mnie zawsze duży problem i stres – mówi Eliza ze Strzelec. Komunikacja publiczna powinna stanowić w miastach podstawę transportu. Niestety ostatnimi czasy się to zmienia. Zmienia się styl życia, potrzeby mieszkańców. Problemy komunikacji publicznej za to pozostają. Wiele osób korzysta ze swoich własnych samochodów, co nie oznacza, że komunikacja działa sprawnie, bo nadal wiele osób nie ma samochodów, bądź przejazdy na co dzień do pracy własnym autem są bardzo kosztowne. Wtedy można by było skorzystać z komunikacji publicznej, ale problem stanowi ilość i dostępność godzinowa kursów.

– Jesteśmy świadomi problemu. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że podjeżdżający na przystanek autobus jest ostatnim ogniwem procesu organizacji transportu. Przewoźnik, czyli my realizujemy usługę na zamówienie instytucji nadrzędnej, którą jest albo jednostka samorządowa, albo jej agenda wyznaczona do koordynacji zadań transportowych. W naszym przypadku jest to Urząd Marszałkowski. Jeśli kursy autobusowe są nierentowne, to niestety są one zawieszane – mówi Krzysztof Czestochowski, prezes zarządu PKS Gorzów Wlkp.

Od 1 maja obowiązuje nowy rozkład jazdy gorzowskiego PKSu. Jeśli chodzi o autobusy PKS odjeżdżające ze Strzelec do Dobiegniewa nadal dostępne są 3 kursy: o godz. 5:30, 11:50 i 15:05 (w dni nauki szkolnej), do Drezdenka mamy 5 połączeń dostępnych w ciągu dnia o godz. 6:10, 6:20, 6:40, 14:30, 15:20 (kursy w dni nauki szkolnej), do Gorzowa Wlkp. pojedziemy o godz. 6:45, 7:00, 11:30 w okresie roku szkolnego oraz 9:45 i 14:30 (przez cały rok od poniedziałku do piątku oprócz świąt). Z dniem 1 maja zawieszony został kurs do Gorzowa, który do tej pory wyjeżdżał z naszego miasta o godz. 18:20. Do Górecka od września do czerwca dostępne są kursy o godz. 6:35 i 15:15, do Jarosławska o godz. 7:00 i 14:30 oraz jedno połączenie do Radęcina przez Dobiegniew dostępny w dni robocze, oprócz świąt przez cały rok o godz. 15:35. Z Gorzowa do Strzelec wrócimy PKSem o godz. 11:30, 15:45 (od pn. do pt. oprócz świąt) i 16:30 (w dni nauki szkolnej), 14:20 (kurs w kierunku Dobiegniewa, w dniu nauki szkolnej), 14:50 (kurs w kierunku Radęcina, w roku szkolnym), zawieszono kurs z Gorzowa do Strzelec o godz. 19:15. Firma autokarowa Mustang obsługuje przejazdy na trasie Gorzów Wlkp. – Strzelce Kraj., – Bronowice – Tuczno – Gilów w godz. 5:30, ;6:00, 7:35, 10:40, 13:45, 15:00, 18:30, w dni robocze od pon. do pt. – odjazd z ul. Dworcowej z Gorzowa . Zaś na trasie Gilów – Tuczno – Bronowice – Strzelce Kraj. – Gorzów – odjazd ze Strzelec Kraj. ze cmentarza komunalnego odbywa się o godz. 6:48, 7:32, 8:52, 12:45, 15:18, 16:38 i 19:48, w dni robocze od pon. do pt.

Jeśli chodzi o PKP i dworzec Strzelce Kraj. Wschód zostaliśmy poinformowani, że – W bieżącym roku (w odniesieniu do tych połączeń kolejowych, dla których organizatorem jest samorząd województwa lubuskiego) nie miały miejsca żadne likwidacje ani ograniczenia połączeń – mówi Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego.- Od 10 czerwca w korekcie rozkładu jazdy kontynuowana będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odc. Strzelce Krajeńskie Wschód – Gorzów Wielkopolski, a dla poc. 58109 Kociewie i 88172 Uznam autobusy pojadą na odc. Krzyż – Gorzów Wlkp. W kolejnym więc zastępczym rozkładzie jazdy nie ma cięcia oferty dla stacji Strzelce Krajeńskie Wsch.- mówi Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.


Przewoźnikom nie opłaca się zwiększać liczby połączeń autobusowych, gdy przystanki świecą pustkami.

Artykuł pochodzi z wydania papierowego Ziemi Strzeleckiej, nr 12/2018.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content