Drugi najlepszy w Lubuskiem jest z Lipich Gór

W Pałacu w Gliśnie odbyły się XXVI Targi Rolnicze, w trakcie których podsumowano konkurs Agroliga 2017. Drugie miejsce i tytuł wicemistrza województwa lubuskiego w kategorii Rolnik otrzymał Krzysztof Pawłów z Lipich Gór.

W tegorocznej 24. edycji konkursu Agroliga wzięło udział 10 rolników z terenu województwa lubuskiego. U kandydatów sprawdzano przede wszystkim poziom uzyskiwanych wyników – plony i wydajność w produkcji powinny być bowiem powyżej średniej krajowej, brano pod uwagę także zasady bezpieczeństwa pracy, estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa. W gronie laureatów nie mogły się znaleźć gospodarstwa z niedokończonymi inwestycjami, mocno zadłużone lub niestabilne ekonomicznie. Komisja konkursowa doceniła naszego lokalnego rolnika Krzysztofa Pawłowa i nagrodziła go tytułem wicemistrza województwa lubuskiego. Ex aequo z rolnikiem z Gołaszyna i Kozin Krzysztof odebrał nagrodę w trakcie corocznych Targów Rolniczych w Gliśnie.

Gospodarstwo rolne Krzysztofa jest gospodarstwem rodzinnym, w którym nagrodzony pracuje od 14. roku życia. Rolnik posiada ponad 250 ha gruntów ornych. Specjalizuje się w produkcji roślinnej, uprawia głównie rzepak ozimy (100 ha) i pszenicę ozimą (80 ha), a także łubin (50 ha), jęczmień ozimy (20 ha) i żyto hybrydowe (15 ha). Osiąga wysokie plony przy zachowaniu dobrej kultury rolnej i metod uprawy przyjaznej dla środowiska naturalnego. Zboża przechowuje w dwóch magazynach. Posiada też suszarnię ARAJ. Krzysztof stale doposaża gospodarstwo w nowoczesny sprzęt do produkcji, umożliwiający poprawę wyników produkcyjnych, obniżenie kosztów i podwyższenie jakości produktów. Od 2011 roku prowadzi dodatkowo działalność w zakresie usług rolniczych. Nagrodzony skorzystał z kredytów na zakup gruntów rolnych oraz z linii Młody Rolnik na zakup kombajnu. Chętnie bierze udział w szkoleniach organizowanych przez LODR. Warto dodać, że udziela się również w swoim środowisku lokalnym. Chętnie działa na rzecz sołectwa i miejscowej społeczności. Ma mnóstwo planów na przyszłość. Wiąże je m.in. z modernizacją swojego gospodarstwa.

Artykuł z numeru 13/2017 autorstwa Anny Biały.

rolnik

fot. Iwona Michalewska

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content