Południowa i Saperów do remontu. Co z Orzechową i PCK?

Gmina przymierza się do remontu ulicy Południowej i Saperów w ramach tzw. „schetynówki”. Jest szansa, że przy okazji zrobione zostaną też inne tereny. A co z Orzechową i PCK?

Ulica Południowa i Saperów miałyby być remontowane ze „schetynówki” zamiast ulicy PCK i Orzechowej. Ta sprawa wybrzmiała podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej, kiedy to burmistrz poinformował, że PCK i Orzechową będzie bardzo trudno zrobić w ramach dofinansowania przydzielanego przez Urząd Wojewódzki. – Zmieniły się parametry dotyczące dróg, które można remontować w ramach „schetynówki”. Obecnie pas drogowy musi mieć minimum 12 metrów szerokości. Na Orzechowej wchodziłyby więc w grę wykupy gruntów od prywatnych właścicieli, ostatecznie byłaby to bardzo droga i trudna inwestycja. – tłumaczy Mateusz Feder. Będziemy za to starali się pozyskać pieniądze na Południową i Saperów. Na marcowej sesji zapadła decyzja o przygotowaniu dokumentacji na tę inwestycję. Kompleksowa dokumentacja będzie kosztowała miasto 82 tys. zł. – dodaje burmistrz. Ponadto urzędnicy odbyli już spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim, które miało określić szanse gminy na pozyskanie dotacji na tę inwestycję. – Za samą kontynuację prac, czyli wykonanie ulic łączących się z Północną i Zachodnią, dostaniemy 5 punktów. Poza tym przy Saperów mamy przedszkole, przy Południowej są zaś liczne lokale usługowo-handlowe. Bardzo nam zależy również na wymianie infrastruktury wodociągowej, ponieważ ostatnie dwie awarie wody związane były z pęknięciem rur właśnie na tych ulicach – dodaje burmistrz.
Obecnie szykowana jest specyfikacja na zapytanie o cenę na dokumentację na drogę i parking przy ul. Ludowej, za nowo wybudowanym blokiem mieszkalnym oraz na podwórko przy Południowej, za pizzerią. – Chcielibyśmy kompleksowo zrobić te miejsca, wraz z odwodnieniem i nawierzchnią – tłumaczy Mateusz Feder.
Gmina nie pozyska jednak na pewno dofinansowania na te wszystkie prace. „Schetynówkę” może dostać wyłącznie na Południową i Saperów, zaś na odcinek przy Ludowej i podwórko za pizzerią musi wyłożyć własne pieniądze. – Dokumentację zrobimy jednak kompleksowo, bo tak wyjdzie taniej – informuje burmistrz. Musi ona powstać do sierpnia, ponieważ wtedy są konkursy w ramach „schetynówki”, realizacja zaplanowana jest na 2018 rok.
Czy to oznacza, że w najbliższym czasie gmina nie będzie nic robiła na ul. PCK i Orzechowej? O to zapytał nas czytelnik. – Zdajemy sobie sprawę, że PCK i Orzechowa wyglądają nieciekawie, dlatego też będziemy chcieli je etapowo remontować – mówi burmistrz. Nie są znane jeszcze terminy, kiedy mogłyby być wykonane takie prace.

„Ziemia Strzelecka”, numer 4/2017.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content