Kolejna tragedia kolejowa w Zwierzynie

W sobotę (12.11.2016) w godzinach porannych (9:00 – 10:00) młody mężczyzna przebywający przy peronie stacji Strzelce Kraj. Wschód, wpadł pod koła pociągu jadącego w stronę Gorzowa Wlkp.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło przy stacji kolejowej w Zwierzynie. 28-letni mieszkaniec gminy Zwierzyn znajdował się przy peronie dworca (w części, która zmierza ku torowisku), następnie prawdopodobnie został wciągnięty pod koła rozpędzającego się pociągu, który zmierzał w kierunku Gorzowa Wlkp.

W dokumencie Urzędu Transportu Kolejowego „Ocena funkcjonowania rynku transportu kolejowego i stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego w 2015 r.” – Analiza zdarzeń kolejowych, przedstawia następujące dane statystyczne: w roku 2015 liczba wypadków i poważnych wypadków kolejowych – 638, jest to o 4,7% mniej w porównaniu do roku 2014. 95,1% wypadków to wypadki spowodowane przez najechanie na osoby podczas przechodzenia przez tory w miejscu niedozwolonym.

Liczba ofiar w wypadkach kolejowych w 2015 roku wyniosła 321, z czego można wytyczyć ofiary śmiertelne – 228 i ciężko rannych – 93.

W dokumencie wyodrębniono także „osoby nieupoważnione na terenie kolei”, którymi są przeważnie osoby skracające sobie drogę, przechodząc przez torowisko w miejscach niedozwolonych (tzw. „dzikie przejścia”). W 2015 r. doszło łącznie do 235 przypadków najechania pojazdu kolejowego na osobę podczas przechodzenia przez tory poza przejazdami na stacjach i szlakach – jest to aż 36,8% wszystkich zarejestrowanych wypadków. W tych zdarzeniach zostało poszkodowanych 212 osób, z których w 169 przypadkach są to osoby śmiertelne, a 43 ciężko ranni.

– W sobotę kilka minut po godzinie 10, w rejonie dworca PKP Strzelce Krajeńskie Wchód, pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Krótką, znaleziono przy torowisku leżącego mężczyznę, który miał obciętą stopę. Był to 28-letni mieszkaniec gminy Zwierzyn – komentuje sierżant Mateusz Sławek, rzecznik strzeleckiej policji. Jak zostało nam przekazane, poszkodowany został przetransportowany z poważnymi obrażeniami głowy do Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. – Jego stan jest ciężki. Od mężczyzny została pobrana krew, w celu sprawdzenia czy w chwili wypadku znajdował się pod działaniem alkoholu. Policjanci na miejscu zdarzenia wykonali czynności zabezpieczenia monitoringu. – dodaje sierż. Mateusz Sławek. Policja podkreśla, że na tę chwilę nie może podać więcej informacji, wciąż trwa dochodzenie.

kolejZ naszych nieoficjalnych źródeł wiadomo, że mężczyzna był ciągnięty przez pociąg ok. 100 m. O zdarzeniu zawiadomiono policję i pogotowie dopiero po 20 min! Poszkodowanego mężczyznę odnalazła osoba nieletnia. Poinformowała ona o zdarzeniu rodzica, który następnie zawiadomił policję. Nikt inny nie zauważył, że mężczyzna leży na torach. – Jest to prawdopodobne. Mężczyzna znajdował się na torowisku, w miejscu, gdzie ludzie nie spacerują, przez które przechodzenie jest wykroczeniem. W dodatku policja ma trudności z ustaleniem, który pociąg uczestniczył w wypadku – Nie wiemy, pod który pociąg poszkodowany mógł wpaść. Wchodzą tutaj w grę trzy pociągi. Policjanci dokonują czynności, aby ustalić szczegóły wypadku – odpowiada rzecznik prasowy policji.

– W kolei pracowałam przez 24 lata, w punkcie SKW1 8lat na stanowisku – nastawniczy. Moim zadaniem było przyjmowanie i odprawianie pociągów. Praca ta wiąże się z obserwacją wyjazdu i wyjazdu pociągu w swoim okręgu. W normalnych warunkach pogodowych nie sposób nie zauważyć w swoim okręgu nastawniczym człowieka leżącego na torach – komentuje emerytka, były pracownik punktu nastawni Strzelce Kraj. SKW1, Maria Działek.

Joanna Muszyńska

kolej2

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content