Dłużnicy będą mieszkać razem

Ci, którzy zalegają z opłatami za mieszkania komunalne i socjalne, nie będą już tacy bezkarni. Gmina dla opornych dłużników szykuje łączone lokale.

Dłużnicy zasobów komunalnych, mimo nakazu eksmisji, mieszkają w lokalach gminnych, nie płacą, zadłużają je i czują się bezkarni. Gmina nie może ich wyrzucać na bruk, a zadłużenie rośnie, szczególnie, gdy taki lokator korzysta z ogrzewania centralnego, za które w dodatku nie płaci. – Nierzadko takie osoby zajmują duże mieszkania, w których mogłaby mieszkać rodzina kilkuosobowa. Nie płacą, bo nie mają z czego, a na nasze propozycje, by dług odrobić, również się nie zgadzają – mówi burmistrz Mateusz Feder.  Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oferuje bowiem możliwość odpracowania długu. Lokatorzy mogą np. sprzątać czy wykonywać inne prace na rzecz gminy, ale niestety – nawet to nie przekonuje opornych dłużników.

Gmina znalazła więc na nich sposób. Przygotowano już jedno mieszkanie, do którego zostaną przeniesione dwie zadłużone kobiety. – Będą miały osobne pokoje, wspólną łazienkę i kuchnię oraz oddzielne liczniki. Aby mieć prąd czy ogrzewanie, będą musiały kupować specjalną kartę – tłumaczy burmistrz. – Dzięki temu zwolnią nam się dwa duże mieszkania, które zajmowały do tej pory – dodaje. Podobny los czeka niebawem jedną z zadłużonych mieszkanek podstrzeleckiej wsi, a także mężczyzn, którzy otrzymali sądowy nakaz opuszczenia rodziny. – Chodzi o tych ludzi, którzy mieszkają z rodziną, ale są np. alkoholikami lub znęcają się nad bliskimi i powinni się od nich wyprowadzić, ale nie mają dokąd – tłumaczy Mateusz Feder.

Wspólne mieszkania dla dłużników to pomysł, który sprawdza się już w innych miastach. Dzięki temu zmniejsza się ilość zadłużanych mieszkań, a zwiększa dostępność lokali dla rodzin czekających na przydział lokalu. – Mieszkania zwolnione przez dłużników zostaną wystawione do konkursu dostępnego dla rodzin oczekujących na listach na przydział lokalu. Rodzina chętna do wyremontowania mieszkania otrzyma je i będzie mogła sama urządzić lokal – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że w tym roku gmina odda do użytku 9 nowych lokali socjalnych w Sidłowie oraz 2 komunalne przy ul. Moniuszki w Strzelcach. Obecnie trwa procedura ich odbioru i najprawdopodobniej po wakacjach miasto będzie wręczało skierowania dla oczekujących rodzin.

 

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content