Dlaczego wypalanie traw nie ma sensu?

Wypalanie traw i nieużytków jest zabronione i niebezpieczne. Grożą za to wysokie kary. Poza tym takie działania nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków.
Wiosenne wypalanie traw i nieużytków jest bardzo szkodliwe i niebezpieczne. W świadomości ludzi panuje błędne przekonanie, że wypalanie pozostałości roślinnych poprawia jakość gleby oraz jest specjalnym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Inni zaś sądzą, że ogień to tani sposób na zwalczanie chwastów. W rezultacie jest zupełnie inaczej. –Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Na dodatek jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom nie daje to żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody i samego człowieka – informuje Tomasz Górniak, rzecznik KP PSP w Strzelcach. – Teren gruntu po wypaleniu staje się jałowy. Traci wszystkie niezbędne wartości, gleba ubożeje. Ponadto proceder ten często kończy się tragicznie. Rokrocznie w pożarach giną bowiem ludzie. Często ci, którzy wypalają – dodaje rzecznik.
Skutki wypalania traw dotykają także bezbronne zwierzęta. – Ludzie nie zdają sobie sprawy, ile stworzeń ginie podczas wypalania traw – mówi Alicja Piech ze stowarzyszenia „Arka dla zwierząt’. – Śmierć w płomieniach czyha na ptaki i ich lęgowe gniazda, owady, a co za tym idzie – pszczoły, którym i tak grozi wyginięcie, pająki, dżdżownice, które są bardzo pożyteczne dla gleby i wiele innych zwierząt, bo nawet zające i sarny mogą w tym czasie przebywać w danym miejscu i być narażone na ogień – dodaje. Ma to też ujemne skutki dla rolnictwa. Po wypalaniu traw na łąkach zachwiana jest mikroflora i mikrofauna.
Przypomnijmy, że proceder wypalania traw i nieużytków jest karany. Grozi za to kara grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Jeśli pożar przeniesie się na okoliczne zabudowania i zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w dużych rozmiarach, sprawcy grozić może kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Karę może także nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

abWypalanie traw (2)

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content