BĘDĄ ŁADNE INWESTYCJE

Znamy wyniki naboru II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. W skali Polski przyznano finansowanie na blisko 2 tys. mniejszych i większych inwestycji. Wszystkie gminy otrzymały pieniądze. Strzelce dostaną 8,5 mln zł na zadania kanalizacyjne.
Zgodnie z zapowiedziami pod koniec zeszłego roku gminy, powiaty i urzędy marszałkowskie mogły składać wnioski na trzy zadania. Warunek był taki, by jeden projekt nie przekraczał 5 mln zł, drugi 30 mln zł i ostatni 65 mln zł. Finansowanie wygląda tak, że można otrzymać nawet 95 proc wartości inwestycji.
30 maja na stronach Kancelarii Premiera ukazała się lista wniosków, które otrzymały dofinansowanie. Zazwyczaj samorządy z naszego województwa w zależności od kwoty otrzymywały pieniądze na jedno lub dwa zadania. Są wyjątki, że i na trzy.
Strzelecki samorząd aplikował na następujące przedsięwzięcia: za blisko 5 mln zł chciał wybudować kanalizację sanitarną i deszczową w ulicach: Gwiaździsta i Księżycowa, a także wylać tu asfalt i położyć chodniki. Drugi wniosek to rewitalizacja parku za blisko 8 mln zł. Jest gotowy projekt na ciekawe miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe.
Oba te wnioski nie otrzymały środków rządowych. Komisja przyznała pieniądze na najdroższą inwestycję. Mowa o budowie kanalizacji grawitacyjno-tłocznej z grupową oczyszczalnią ścieków w Przyłęgu i zakup pojazdu specjalnego do obsługi wodno-kanalizacyjnej. Chodzi o wóz do czyszczenia kanalizacji na terenie całej gminy, który kosztuje ok 2,2 mln zł.
– Od lat szukaliśmy dofinansowań, bo sami nie jesteśmy w stanie zakupić takiego pojazdu – przyznaje Grzegorz Rakiej, prezes PGK. Do tej pory samochód taki był wynajmowany za duże pieniądze. Teraz to PGK będzie mógł obsługiwać zarobkowo także inne gminy.
Na kanalizację od lat czekają mieszkańcy Przyłegu. W 2015 roku powstała dokumentacja, która na etapie projektowym była przez niektórych oprotestowywana. Chodziło o lokalizację oczyszczalni ścieków. Po pertraktacjach projektant zmienił jej położenie. I emocje opadły. Opadały też nadzieję na finansowanie tego zadania. – Bez pieniędzy zewnętrznych nie byłoby możliwości wykonania tego przedsięwzięcia. Sama kanalizacja to koszt ponad 5 mln zł – mówi burmistrz Mateusz Feder.
I dodaje, że miasto jak najszybciej będzie ogłaszało przetarg. Włodarz zastrzega: – Miejmy nadzieję, że uda nam się znaleźć wykonawcę w rozsądnych pieniądzach.
Radości nie kryje były sołtys i największy orędownik tego przedsięwzięcia Jarosław Merena. – Tyle lat czekamy. Mamy w miejscowości ujęcie wody. Kanalizacja jest dla nas skokiem cywilizacyjnym – zaznacza. Z kolei obecny sołtys Marcin Tarnowski zauważa, że coraz więcej osób w Przyłegu chce się budować. – Sieć kanalizacyjna będzie konkretnym argumentem – nie ma wątpliwości. I liczy, że jak skończą się wykopy, to w końcu na większości dróg polnych pojawi się asfalt.
Oddzielne wnioski składał też powiat. Aprobatę uzyskała budowa Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie za 8,5 mln zł i rozbudowa ul. Wojska Polskiego w Zwierzynie (starostwo jest jej zarządcą) za blisko 4,7 mln zł.
Przypomnijmy, że w pierwszym naborze Strzelce otrzymały 4,7 mln zł na rewitalizację plaży w Długiem, która od kilku miesięcy trwa.
red.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content