PIESZO PO RÓWNYM

Nie tylko buduje się drogi, ale także chodniki. Łącznie powstaje kilkaset metrów nowych ciągów pieszych.

Właśnie zakończył się remont chodnika przy żłobku. Tu nie tylko płytki pamiętające lata 70 zamienił współczesny polbruk, ale także trakt został poszerzony do dwóch metrów. – Czasem był problem z minięciem się dwóch dziecięcych wózków – zaznacza dyrektor placówki Agnieszka Kowalska. I nie kryje satysfakcji, że „w końcu się udało”. Chodnik jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej. Żłobek znajduje się w centrum osiedla. Od kilku lat miasto razem z dyrekcją żłobka apelowało do właściciela, aby ten wykonał remont. Swego czasu interpelacje w tej sprawie pisał radny tego okręgu Jan Sagan. Po „negocjacjach” inwestycja doszła do skutku. Trochę krakowskim targiem.
– Ustaliliśmy, że gmina kupi materiał potrzebny do budowy, a koszt robocizny poniesie Spółdzielnia – wyjaśnia kierownik referatu inwestycyjnego Katarzyna Kołupajło. Roboty trwały kilka dni. Jest równo i szerzej.
Przenieśmy się w inną część miasta. W zeszłym tygodniu zniknęły stare i mocno sfatygowane płytki z traktu przy ul. Przemysłowej i Jedności Robotniczej. To było jedno z gorszych miejsc do poruszania się pieszo czy rowerem. Chodnik ten prowadzi do kilku firm, z którego na co dzień korzystają pracownicy. Zadanie kosztuje 120 tys. zł, jednak powinno znacznie drożej.
– Firma, która w zeszłym roku wykonywała nam jedną z inwestycji miała spore opóźnienie. Na poczet kar wynikających z umowy trwają właśnie te roboty – dodaje K. Kołupajło.
Jak informuje magistrat od jakiegoś czasu miasto idzie właśnie w takim kierunku.
– Firmy wolą wykonać konkretne zadania niż płacić kary. Dla nas też są wymierne korzyści, bo dzięki temu możemy wykonać dodatkowe rzeczy, na które czekają mieszkańcy – wyjaśnia magistrat.
Podobnie sprawa ma się z chodnikiem przy ul. Targowej. Tu pojawiła się betonowa płytka z bokami wyłożonymi kostką granitową. Przy okazji zaniżono zejście na przejście dla pieszych między ul. Ludową. To także pokłosie przekroczenia terminu przy budowie ul. PCK.
Jeszcze w tym roku dokończony zostanie fragment traktu przy murach w okolicy Galerii Rycerskiej (ul. Forteczna Południowa). W tym miejscu kilka lat temu wybudowano z kostki kamiennej wąski odcinek, którym niewygodnie się chodzi. Dlatego wydeptana jest trawa, bo większość z nas omija ten swoisty tor przeszkód. Co prawda roboty miały być wykonane już znacznie wcześniej w ramach opóźnień przy remoncie ul. Czarna Dróżka.
– Właściciel firmy zapewnia, że wejdzie najpóźniej w lipcu – słyszymy w urzędzie.
Ciąg będzie wyglądał tak samo jak całość wokół fortyfikacji, czyli metr równej nawierzchni betonowej i dwa metry kostki kamiennej.

red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content