75 % przedszkolaków z próchnicą

21 czerwca bezpłatnemu badaniu dentystycznemu zostały poddane przedszkolaki kolejnego strzeleckiego przedszkola. Wyniki są alarmujące.

W Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Strzelcach Krajeńskich 19 stycznia lekarze dentyści z Gabinetu Stomatologicznego OmniDent Joanny Węgrzyn przebadali 130 dzieci. Aż u 70% z nich wykryto wówczas próchnicę. W związku z czym radni w maju podjęli decyzję o zakupie sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia badań stomatologicznych wśród przedszkolaków. Koszt tej inicjatywy dla 402 przedszkolaków z gminy oszacowano na kwotę 1.100 zł. Wysłano zapytanie do zainteresowanych stomatologów z naszej gminy, którzy chcieliby za darmo przeprowadzić takie badanie. Na przeprowadzenie bezpłatnych badań dentystycznych zdecydowała się załoga Gabinetu Stomatologicznego Omnident Joanny Węgrzyn.

– Tym razem zbadaliśmy 157 dzieci, w wieku 3-7 lat, z 7 grup Przedszkola Samorządowego nr 1 w Strzelcach. Tylko 39. przedszkolaków okazało się być zdrowymi, czyli zaledwie 25% wszystkich przebadanych dzieci, to bardzo zły wynik. My lekarze stomatolodzy apelujemy do rodziców, by próchnicy mleczaków nie bagatelizować, gdyż ma duży wpływ na uzębienie oraz zdrowie całego organizmu dziecka zarówno teraz, jak i w przyszłości – mówi Joanna Węgrzyn, lekarz stomatolog.

Próchnica to przypadłość, która najczęściej dotyka dzieci i spowodowana jest nieprzestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej. Próchnica to choroba zakaźna, której dzieci mogą nabawić się w bardzo prosty sposób również od swoich rodziców. Ważne jest regularne, właściwe mycie zębów, ponadto ograniczenie słodyczy i picie napojów słodzonych. Bardzo ważna jest świadomość rodziców w tym temacie i regularne wizyty u lekarza stomatologa.

– Na pierwszą wizytę ze swoją pociechą należy wybrać się jak tylko wyrżną pierwsze ząbki, czyli między 6. a 12. miesiącem życia. Dentysta szczegółowo objaśni, jak zadbać o zęby i dziąsła, na co zwrócić uwagę, a czego unikać, by zapobiec próchnicy. Regularne wizyty u specjalisty, które powinny się odbywać co 3-6 miesięcy, nie pozwolą przegapić początków choroby. Należy pamiętać, że próchnicę mleczaków trzeba leczyć – dodaje lekarz dentysta.

Kolejne badania przedszkolaków z gminy Strzelce Krajeńskie odbędą się w nowym roku szkolnym i powinny zakończyć się w roku 2018.

Od kilku tygodni po naszym województwie jeździ dentobus, z usług którego skorzystać mogą dzieci i młodzież do ukończenia 18 r.ż. Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Będą w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego ani w szkole, ani w najbliższej okolicy. Harmonogram postoju dentobusu w województwie lubuskim jest aktualizowany co tydzień na stronie internetowej: www.nfz-zielonagora.pl. Obecnie stacjonuje on do końca lipca w Nowej Soli.

Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w badaniach dentystycznych, w nagrodę każde z nich otrzymało naklejkę „Dzielnego pacjenta”. Fot. Red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content