Wyje syrena. I co dalej?

Raz na kwartał odbywają się próby syren alarmowych. Mają one zweryfikować sprawność systemu. Ale co w sytuacji realnego zagrożenia? Gdzie i kiedy trzeba się ukryć?

O próbach syren alarmowych zgodnie z przepisami należy poinformować mieszkańców z 24 godzinym wyprzedzeniem. – Syreny mogą być uruchomione także w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, poprzez nadawanie sygnału treningowego – informuje Bartosz Prociuk z Urzędu Miejskiego. Przede wszystkim jednak syreny alarmowe służą do powiadomienia mieszkańców, że dzieje się coś złego, co wymaga np. ukrycia się. – W przypadku zagrożenia w pierwszej kolejności należy nasłuchiwać, czy po sygnale nie występuje zapowiedź słowna. Jeśli tak będzie, trzeba postępować ze wskazówkami w ogłaszanym komunikacie. Treści, które nas poinstruują, w takich przypadkach ogłaszane są w radiu i telewizji – mówi Bartosz Prociuk. O zagrożeniach odpowiednie instytucje mogą informować także poprzez SMSy czy megafony. 

Aplikacja „Schrony” wskazuje, gdzie się ukryć

 

Gdzie ukryć się w razie zagrożenia? W 2023 roku Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła inwentaryzację obiektów, które pełnią rolę schronów lub miejsc ukrycia. Na podstawie danych z tej inwentaryzacji stworzono specjalną aplikację o nazwie „Schrony”, którą można znaleźć na stronie www.schrony.straz.gov.pl. – W wyszukiwarce należy podać adres, pod którym przebywamy lub użyć bieżącej lokalizacji. Następnie należy określić promień, w jakim zamierzamy szukać schronienia. Na mapie powinny pojawić się miejsca, które posłużą za schron lub miejsce ukrycia – wyjaśnia Bartosz Prociuk.

Trzy kategorie miejsc 

W aplikacji znajdują się trzy kategorie miejsc, w których można się ukryć w razie zagrożenia. Są oznaczone jako MDS, czyli miejsce doraźnego schronienia (oznaczone na mapie symbolem zielonej tarczy), U czyli ukrycie (symbol niebieskiej tarczy) lub S jak schron (tarcza czerwona). – Obecnie na terenie gminy Strzelce Krajeńskie nie znajdziemy obiektów skategoryzowanych jako schron. Posługując się zawartą w aplikacji mapą, można znaleźć miejsca doraźnego ukrycia (MDS) lub ukrycia (U) – tłumaczy urzędnik. 

rt

Aplikacja „Schrony” pokazuje, gdzie są miejsca ukrycia, schrony lun miejsca doraźnego ukrycia

You may also like...

Skip to content