Miliony idą w zabytki

Rozpoczął się kapitalny remont wieży strzeleckiej kolegiaty. W przyszłym roku zobaczymy efekt prac. Inwestycja kosztować będzie ponad 3,2 mln zł. W najbliższych latach na rewitalizację zabytków miasto wyda ponad 5 mln zł!

Od kilku dni wieża otoczona jest ogromnym rusztowaniem. Taki obrazek towarzyszyć nam będzie przez najbliższe miesiące. Tyle mają potrwać specjalistyczne roboty, do których zgłosiła się jedna firma. Nie mogła to być zwykła ekipa remontowa, tylko specjalistyczna brygada, która ma doświadczenie w rewitalizacjach zabytków. W przetargu wystartowała tylko poznańska firma Renton, które kilka lat temu remontowała Basztę Czarownic, a w ostatnim czasie budynek, w którym znajduje się sklep Dealz. 

Przypomnijmy, że kościół należy do strzeleckiej parafii. Dlatego też dwa lata temu projekt techniczny remontu tego obiektu wykonał ówczesny proboszcz ks. Jacek Makowicki. W tamtym czasie prace przy renowacji ścian wieży kosztować miały 2,5 mln zł, remont dachu 1 mln zł i wnętrze ok. 800 tys. zł. Jednak po dwóch latach ceny poszybowały do góry. Pierwszą cześć remontu firma wyceniła na 3,3 mln zł. Pieniądze na ten cel miasto pozyskało z programu Polski Ład w wysokości 3,5 mln zł. – Liczyliśmy, że będą oszczędności po przetargu i dzięki temu będziemy mogli także wyremontować dach – słyszymy w Urzędzie Miejskim. Jednak zostało ok. 250 tys. zł. Gmina będzie prosić, by Bank Gospodarstwa Krajowego wyraził zgodę, aby z zaoszczędzonych środków wykonać podstawowe prace wewnątrz wieży.         

W ramach tej inwestycji przewidziano szeroki zakres prac, który obejmuje konserwację i renowację elewacji w różnych jej partiach. Roboty te będą obejmować m.in. mycie, dezynfekcję, piaskowanie, uzupełnianie ubytków, spoinowanie oraz hydrofobizację kamiennego muru, ceglanego lica oraz tynków. Ponadto planowane są prace związane z konserwacją i restauracją stolarki okiennej i drzwiowej, włączając w to naprawę, konserwację i zabezpieczenie wiatrownic oraz drzwi głównych.

Dobre informację są także dla mieszkańców Ogard. Tu z kolei gmina pozyskała w zeszłym roku blisko 1 mln zł na remont wieży kościelnej w miejscowej świątyni. Przetarg wygrała firma, która remontowała gorzowską katedrę. 

Z kolei 60 tys. zł wydane zostanie na wymianę witraży w kościele w Sokólsku. Już nowe szyby cieszą oko. Samorząd także w ramach tego programu aplikował na remont trzech kamienic. Chodzi o budynek przy ul. Północnej 50 i przy ul. Saperów 19 i 20. – Projekt obejmuje wymianę dachów i elewacji – informuje Katarzyna Kołupajło, kierownik referatu inwestycyjnego. 

Przypomnijmy, że w zeszłym roku były rząd ogłosił dwa nabory w konkursie w ramach Polskiego Ładu na remont zabytków. Nacisk był kładziony na obiekty sakralne. Warunek jednak był taki, że wnioski składać mogły tylko gminy. W naszym powiecie Strzelce na ten cel otrzymały największą kwotę, bo ponad 5 mln zł. Co istotne 98 proc to dofinansowanie, a 2 proc tylko trzeba dołożyć z budżetu miasta. 

 Oko

You may also like...

Skip to content