Badanie stóp dzieci

Do kwietnia 2025 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce. 

W województwie lubuskim program realizuje podmiot REH-MED., przy ulicy Jarzębinowej 3 w Żaganiu.

– Zainteresowanie jest bardzo duże i wciąż rośnie. Od początku realizacji programu do końca grudnia 2023 r. zbadanych zostało 754 dzieci. Najwięcej pacjentów było w wieku 6 lat, a najmniej w wieku 16 lat – informuje biuro prasowe NFZ, oddział w Zielonej Górze. 

Wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym. Potwierdzają to wstępne wyniki pilotażu. Ponad 44 proc. uczestników zostało objętych dalszym postępowaniem fizjoterapeutycznym. W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, wymagających szerszych badań, opiekunowie przebadanych młodych pacjentów byli informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji.

Specjaliści podają, że najczęściej występujące wady wśród uczestników jest płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt. Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców, kierowane są na konsultacje i rehabilitację. – Bardzo istotne jest to, że rodzice i dzieci po takiej konsultacji są wyposażeni w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie – dodaje biuro prasowe NFZ. 

red., rt 

W naszym województwie program realizuje REH-MED w Żaganiu, telefon: 68 477 69 11

You may also like...

Skip to content