Za frekwencję będą miliony

Mamy dobre informacje dla druhów ochotników! Dzięki temu, że w naszej gminie podczas wyborów parlamentarnych była najwyższa frekwencja w powiecie, to zgodnie z rządowymi obietnicami samorząd otrzyma 1 mln zł na modernizację remiz!

To konkurs ogłoszony na ostatniej prostej kampanii wyborczej przez niebawem ustępujący rząd. Każda gmina, w której frekwencja wynosiła ponad 60 proc. ma otrzymać 250 tys. zł na działalność Kół Gospodyń Wiejskich i orkiestry dęte, kolejne 250 tys. zł. na kluby sportowe. Z kolei gmina, która w danym powiecie miała najwyższą frekwencję, dodatkowo otrzyma 1 mln zł na modernizację remiz i kolejny 1 mln zł na dowolny cel. – Obecnie poznaliśmy wstępne szczegóły co do pieniędzy przeznaczonych na OSP, nie ma jeszcze wytycznych do pozostałych kwot – mówi burmistrz Mateusz Feder.

Zgodnie ze wskazaniami każdy samorząd musiał zorganizować spotkanie z przedstawicielami OSP z terenu gminy, komendantem powiatowym PSP i przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z Zielonej Góry. Taka narada odbyła się w zeszłym tygodniu. 

– Była to forma wstępnych konsultacji, na których każdy mógł zgłosić potrzeby danej jednostki – słyszymy w urzędzie. Obecny był prezes WFOŚ Mariusz Herbut, który poinformował, że do końca roku każda gmina musi przygotować odpowiedni wniosek z potrzebami remontowymi i wstępnymi kosztami. – Nacisk jest na wymianę źródeł ciepła, a także termomodernizację – informuje prezes M. Herbut. Dlatego też w pierwszej kolejności zlecony zostanie audyt wszystkich remiz pod względem wymiany ciepła i możliwości technicznych montażu na dachach paneli fotowoltaicznych, by zejść ze znacznych rachunków za energię elektryczną.  – Członkowie zespołu zgodzili się, że w pierwszej kolejności należy wykonać instalację OZE oraz wymiany nieenergooszczędnych grzejników we wszystkich budynkach remiz. Następnie wykonanie i dokończenie termomodernizacji. W dalszej kolejności pozostałe działania po uzyskaniu informacji o kosztach – podsumowuje spotkanie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Bartosz Prociuk, który odpowiedzialny jest też za ochotników. 

W planie jest także dokończenie docieplenia strażnicy w Ogardach i Bobrówku. Jest także potrzeba remontu wnętrza remizy w Bronowicach i Ogardach oraz wymiana syren na nowoczesne, elektroniczne. 

Do końca roku powstaną wstępne kosztorysy i na ich podstawie miasto zdecyduje, które zadania będą z otrzymanego miliona realizowane. 

Oko

You may also like...

Skip to content