Uczniowie ze Starego Kurowa kolejny raz biorą udział w projekcie Sejm Dzieci i Młodzieży

„Mama dała mi polecenie, żeby żyć” – Krystyna Budnicka

Tradycją Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie im. Cz. Wilińskiego jest uczestniczenie w projekcie Sejm Dzieci i Młodzieży. Wielu naszych kolegów zostało w przeszłości posłami dziecięcego parlamentu. My także mamy takie pragnienie i bierzemy udział w konkursie. Organizatorem XXIX sesji jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Cele przedsięwzięcia to m.in.:
nauka postaw patriotycznych i obywatelskich,
popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych,
uświadomienie decyzyjności i poczucia sprawstwa w społeczności lokalnej,
doskonalenie umiejętności korzystania ze źródeł historycznych;
przybliżenie młodym ludziom zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Temat tegorocznej Sesji brzmi:
Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

Miałyśmy miesiąc na przeprowadzenie działań związanych z przybliżeniem społeczności lokalnej, kolegom wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Wyszukałyśmy niezbędne informacje, przygotowałyśmy prezentację, zaplanowałyśmy szereg spotkań dla uczniów, rodziców, klubów seniora, udział w Sesji Rady Gminy. Przygotowałyśmy film „Mama dała mi polecenie, żeby żyć”. https://youtu.be/g3BnERQE7x8. Dokumentujemy nasze działania na Facebooku
https://www.facebook.com/profile.php?id=100090630112863
Narratorką zdarzeń, które przedstawiamy, uczyniłyśmy Krystynę Budnicką ( ur. jako Hena Kuczer). Urodziła się w Warszawie, w religijnej rodzinie żydowskiej. Była ósmym, najmłodszym, dzieckiem z rodzeństwa. Z całej wielkiej rodziny wojnę przeżyła tylko ona i bratowa. Jest działaczką Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. Przez pryzmat jej relacji opowiadamy o walce żydowskich bojowców, o tragicznych ostatnich dniach getta… To historia, o której nie można zapomnieć! 80 lat niczego bowiem ludzkości nie nauczyło! Znów mamy wojnę. Do naszej szkoły chodzą rówieśnicy z Ukrainy, którzy musieli opuścić ojczyznę, bo odebrano im prawo do życia w pokoju.
Nawiązałyśmy współpracę z Muzeum Żydów Polskich POLIN. Nauczyciele pomogli zamówić nam warsztaty online o powstaniu w getcie. Przygotowałyśmy wystawę plakatów poświęconą bohaterskiej walce bojowników żydowskich walczących o godną śmierć (wykorzystałyśmy zasoby IPN). Tradycyjnie wsparła nas drukarnia OMEGA
Mamy nadzieję na zdobycie mandatu posła Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023.

Lena Kucharska i Nikola Czajkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content