W BOBRÓWKU BEZ DZIUR I WODY

Droga na wypasie – tak powiedzą młodsi mieszkańcy Bobrówka. W końcu nie ma dziur i nie stoi woda – mówią inni. Centrum wsi wygląd europejsko. Nowa jezdnia, chodniki i ścieżka rowerowa.
Oficjalne otwarcie nastąpiło na początku grudnia. Nie było jednak przecięcia wstęgi, a wsadzenie kilku wyrośniętych lip w pasie drogowym. Nie widzieliśmy zatem obrazków z niemieszczącymi się oficjelami z nożyczkami w ręku za czerwoną serpentyną.

DLA KOMFORTU I BEZPIECZEŃSTWA

Jeszcze kilka miesięcy temu po każdej ulewie w centrum wsi stała woda. Dziura goniła dziurę. – To niezwykle ważna inwestycja, na którą czekali od lat mieszkańcy. Dzięki niej nie tylko nastąpiła poprawa jakości poruszania się pojazdów i pieszych, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo na tym odcinku, ale również zwiększyła się atrakcyjność samej miejscowości – nie kryje satysfakcji wicestarosta Paweł Antczak. To droga powiatowa.
Wcześniej wyremontowano dwuetapowo trasę na Żabicko oraz ul. Leśną. Teraz przyszedł czas na 700 metrowy odcinek od remizy do końca bloków. Asfalt aż mieni się w oczach. – Wykonano m.in. chodniki, skrzyżowania z drogami bocznymi, zjazdy, wybudowano ciągi pieszo-rowerowe, pobocza oraz zamontowano niezbędne elementy poprawiające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi – wymienia wicestarosta. Są też parkingi wybudowane z ekokostki z powierzchnią przepuszczającą wodę.
Inwestycja miała także rozwiązać problem z odpływem deszczówki. Dlatego pogłębiono rowy melioracyjne, a gmina wyraziła zgodę starostwu, by wodę opadową ulicą Spółdzielczą odprowadzać do stawu, który obecnie jest suchy. Jednak musi być zachowany wentyl bezpieczeństwa, bo może wrócą lata „mokre”. Przy okazji wymieniono nawierzchnie i pobocza na ul. Spółdzielczej. Tu były także kontrowersje, bo część mieszkańców miało pretensję, że pobocze wykonane zostało z kostek kamiennych, które są niewygodne do chodzenia.
Przy okazji remontu gmina sfinansowała wymianę azbestowej sieci wodociągowej, tak by kiedyś już nie niszczyć nawierzchni. Dodatkowo wymieniono wodociąg przy ul. Leśnej. Blisko to prawie kilometr nowej sieci. Miasto wyłożyło na to 400 tys. zł., a prace wykonali pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

 

WYGLĄDA IMPONUJĄCO

Dodatkowo pojawiły się dwa wyniesione przejścia dla pieszych. Droga przebiega przez szkołę, do której codziennie uczęszcza kilkudziesięciu uczniów.
Z inwestycji cieszy się sołtys Robert Butkiewicz. – Centrum wygląda naprawdę imponująco. Teraz, aż miło się przejść czy przejechać – przyznaje. I zaraz dodaje: – Jednak w imieniu mieszkańców apeluję o plan remontu kolejnego fragmentu ul. Choszczeńskiej w kierunku Dino, a także o nową nawierzchnie na ul. Lipowej.
Jednak część mieszkańców ma uwagi co do promienia skrzyżowania wyjeżdżając z ul. Spółdzielczej na Choszczańską w kierunku Tuczna. – Samochód ciężarowy czy sprzęt rolniczy nie da rady wykręcić – uważają. Z uzyskanych informacji wiemy, że starostwo ma plan zmiany organizacji ruchu w taki sposób, że ruch ciężarowy z kierunku Lubicza będzie kierowany bezpośrednio na Tuczno, bez wjazdu do Bobrówka i wspomnianej ul. Spółdzielczej.
– Warto było czekać, bo naprawdę fajnie to wyszło. Droga jest ładna i bezpieczna – podsumowuje jeden z mieszkańców Bobrówka.

red.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content