JEDNOGŁOŚNI WS KARDIOCHIRURGII, OBWODNICY DREZDENKA I PORUMIENIENIA SAMORZĄDOWEGO

Już dawno na sesji rady powiatu nie było tylu jednomyślnych głosowań. Radni bez żadnych zastrzeżeń przyjęli trzy ważne stanowiska. Zaprezentowano również wyniki kontroli w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Drezdenku.

Na listopadowej sesji obecny był wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, który przedstawił założenia nowej perspektywy unijnej. – Niestety, znika nam wsparcie terenów wiejskich. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich został zlikwidowany. Lecz będzie można korzystać ze środków regionalnych, które przeznaczone zostaną na nasze małe miejscowości – stwierdził wicemarszałek. Zachęcał tym samym radnych do utworzenia partnerstwa z gminami, by móc pozyskiwać środki tzw. „znaczone”. – Zarówno porozumienia, jak i ZITy otrzymają z Urzędu Marszałkowskiego ok. 184 euro na mieszkańca. To są pewne pieniądze, które będą mogły być wykorzystywane na ważne inwestycje – dodał. O przyjęcie uchwały ws. utworzenia porozumienia apelował również dyrektor PROW Arkadiusz Dąbrowski.
Starosta podziękował obecnym na sesji przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego za wsparcie udzielone powiatowi. – Dziękuję za zmobilizowanie nas do tego, abyśmy walczyli o pieniądze dla naszych mieszkańców – mówił Bogusław Kierus. Radni uchwałę przyjęli jednogłośnie. Tym samym powiat zawarł partnerstwo z czterema samorządami tj. Drezdenkiem, Starym Kurowem, Zwierzynem i Dobiegniewem. Przypomnijmy, że Strzelce już dwa lata temu zostały zaproszone do jednego z dwóch największych porozumień w województwie, czyli ZITu gorzowskiego, który zrzesza oprócz naszej gminy i Gorzowa, także Kostrzyn, Skwierzynę, Witnicę, Lubiszyn, Bogdaniec, Kłodawę, Deszczno i Santok.
W czasie sesji radni głosowali stanowiska dotyczące poparcia inicjatywy utworzenia kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu, o co apelował na poprzedniej sesji wiceprezes tej lecznicy. Zaprezentowano także uchwałę z poparciem rady powiatu dla budowy obwodnicy Drezdenka. – Prosiłam już kilkanaście miesięcy temu o to stanowisko, a w międzyczasie sporo się zmieniło – mówiła Karolina Piotrowska burmistrz Drezdenka – Zarząd województwa lubuskiego pokazał, że temat jest dla niego ważny, bo budowę obwodnicy zgłoszono do rządowego programu. I takie wsparcie od państwa otrzymaliśmy, ale tylko w wysokości 50%. Dlatego liczymy na udział finansowy Urzędu Marszałkowskiego, a wtedy my także z naszego budżetu planujemy dołożyć do tego środki. To ważna inwestycja. Drezdenko jest bardzo źle skomunikowane z drogami krajowymi i ekspresowymi, poza tym obwodnica podniesie bezpieczeństwo w mieście – dodała. Obie uchwały rada przyjęła jednogłośnie.
Radni analizowali również efekt prac komisji rewizyjnej ws. kontroli w PCPR. Autorzy raportu nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content