WYKRĘCAĆ? OBCINAĆ? WYRYWAĆ? CZAS NA GRZYBOBRANIE

Przyszła jesień, a wraz z nią sezon na grzybobranie. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż tereny, na których mieszkamy obfitują w lasy, a te w grzyby, to grzybiarzy w lesie nie zabraknie. Ale jak je zbierać? Na co uważać? Dowiecie się wszystkiego dzięki Darii Wyrembelskiej-Wacławskiej, starszego specjalisty ds. ochrony lasu i edukacji przyrodniczo-leśnej z Nadleśnictwa Strzelce Kraj.

infografika sprzątaMY infografika A3 3500px

Sezon grzybowy właśnie startuje, co powinniśmy wiedzieć i co uszykować zanim udamy się do lasu?
D.W.W.: Tak, sezon dopiero startuje, a już pierwsze „pomyłki konsumpcyjne” zapełniają sale szpitalne, a osoby zagubione podrywają do działań służby ratownicze. Dlatego aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji przede wszystkim warto zaopatrzyć się w zdrowy rozsądek i dobrze przygotować się do takiej wyprawy grzybowej: – zaplanować czas i miejsce: nie wyruszać późnym popołudniem, uwzględniając czas jaki zajmie nam dotarcie do lasu, a później samo zbieranie grzybów; pamiętając, że poruszanie się po lesie pojazdami silnikowymi jest dozwolone jedynie po drogach publicznych, natomiast po drogach leśnych jest dozwolone tylko wtedy, gdy są one oznakowane znakami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Ponadto postój pojazdów jest dozwolony wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i oznakowanych. ( ustawa o lasach, Dz.U. z 2020 r. poz 1463).
Niebezpieczeństwo zebrania grzybów niejadalnych. Jak najlepiej zabezpieczyć się przed pomyłką? Atlas grzybów? Aplikacja w telefonie? A może zastosować się do starej zasady – „nie znasz – nie zbierasz”?
D.W.W.: stara zasada – „nie znasz – nie zbierasz” wydaje się tu najwłaściwsza. Zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne.
Aby uniknąć pomyłek, należy zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest takie grzyby omijać. Gdy mamy wątpliwości – sięgnijmy po atlas lub zapytajmy bardziej doświadczonych grzybiarzy. Nie niszczmy bezmyślnie grzybów, których nie znamy, zostawmy las takim jak go zastaliśmy.Atlas grzybów jest np. dostępny na stronie internetowej Lasów Państwowych, w zakładce Publikacje ( z możliwością bezpłatnego pobrania pliku „pdf”) https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/do-poczytania/bezpieczne-grzybobranie-1/bezpieczne-grzybobranie_2016.pdf
Lasy Państwowe dysponują specjalnymi aplikacjami dla grzybiarzy, po to by nie zgubić się w lesie, czy nasze Nadleśnictwo (lub okolica, gdzie nasi mieszkańcy zbierają grzyby) jest również objęte takimi aplikacjami? Jeśli tak, to na czym to polega i skąd można ściągnąć taką apkę?
D.W.W.: Tak, lasy Nadleśnictwa Strzelce Kraj. też znajdziemy w mobilnych aplikacjach mapowych. Do dyspozycji mamy kilka takich narzędzi, wszystkie są bezpłatne, a działanie ich nie jest skomplikowane. Szczegóły, czyli nazwy, adresy czy kody QR ułatwiające pobranie są na ulotce obok. Pamiętajmy, jednak że cały czas mówimy o terenach leśnych, a tam nie zawsze jest pełny zasięg telefonii cyfrowej. Dlatego warto zaopatrzyć się w mapę analogową (np. taką, która jest załączona do naszego folderu) lub wcześniej, z proponowanych aplikacji pobrać warstwę mapy na telefon lub też wydrukować sobie odpowiedni fragment.
Odwieczne pytanie: Ucinać, ukręcać czy wyrywać? Jak zbierać grzyby, aby nie psuć ściółki leśnej/grzybni? Czy występują grzyby pod ochroną?
D.W.W.: Cytowana już przeze mnie ustawa o lasach w art. 27 i 30 jasno określa jak winien wyglądać zbiór płodów runa leśnego (do którego właśnie zaliczamy grzyby). Cieszmy się przebywaniem w lesie, jego kolorami i bogactwem, ale też zapewnijmy ciągłość tych darów, czyli nie niszczmy bezmyślnie grzybów trujących, nie rozgrzebujmy ściółki. Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.
W naszym rejonie też występują grzyby podlegające ochronie ( pełna lista w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. (Dz.U. poz. 1408 z dnia 16 października 2014 r.)). Proponuję zapoznać się z listą tych najbardziej popularnych (np. na portalu grzyby.pl).
D.W.W.: A co w przypadku kiedy nie znajdą Państwo w lesie grzybów (jadalnych oczywiście)? Proponuję skorzystać z akcji #Zabierz5zlasu. To ogólnopolska akcja polegająca na zebraniu podczas spaceru, randki, wizyty w lesie 5 szt. śmieci i wyrzucenia ich do leśnego lub swojego śmietnika. Ma ona na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach. Zebranym „zbiorem” można pochwalić się w internecie, zdjęcie należy opatrzyć tagiem #Zabierz5zlasu.

red

ULOTKA Leśna nawi- strona 2

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content