KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI – 15. LECIE WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

   Już od 15 lat działa strzelecki Warsztat Terapii Zajęciowej „8 kroków”. Placówka, która stwarza osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. To miejsce pracy, przyjaźni, dobrych ludzi i pozytywnej energii. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Pod okiem kadry, podopieczni uczą się żyć, rozwijają swoje pasje, pomagają innym. Dziś Przedstawimy Wam prawdziwych bohaterów.

HISTORIA

WTZ powołano do życia pod koniec 2006 r. Działa na terenie powiatu strzelecko – drezdeneckiego i jest jedyną tego typu placówką na tym terenie. Jej działalność w większości pokrywa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale zarówno powiat jak i gminia partycypuje we współfinansowaniu jej działalności. Obecnie w ramach Warsztatów działa 9 pracowni, z których każdego dnia korzysta 45 podopiecznych. Obok realizacji podstawowych zadań związanych z rehabilitacją zawodową i społeczną, WTZ bierze udział w różnych projektach i akcjach zintensyfikowanych na terenie województwa lubuskiego, ale nie tylko.
– To historia ludzi, której nie znajdziecie na Facebooku czy Instagramie. Nie znajdziecie jej wśród zdjęć z przecinaną wstęgą, fotografii na tle odremontowanych budynków czy wśród biur i gabinetów. Działalność Warsztatu, to historia zawiązywania butów, zapamiętania daty swoich urodzin. To historia wyjścia z bezdomności, czy pustej lodówki. To historia wycieczek, dzięki którym wielu z nas mogło zobaczyć najpiękniejsze miejsca w tym kraju. To zmagania z wypełnieniem prostego urzędowego druczku – wspomina Sergiusz Paszkiewicz, dyrektor WTZ. W 2016 r. w ramach projektu dofinansowanego z PFRON wydano kalendarz pn. „Twarze lubuskiej niepełnosprawności”, gdzie znaleźli się aktorzy „Teatru na patyku”, działającego przy WTZ Strzelce Kraj. W 2017 roku Warsztat we współpracy z jednym z ośrodków wypoczynkowych w Długiem realizował cykl praktyk zawodowych, polegających na pomocy w części hotelowej ośrodka.
We współpracy ze szkołą językową EDU zrealizowano projekty nauki języka angielskiego dla wybranych podopiecznych, kurs podstawowy. Obecnie WTZ bierze udział w drugiej edycji projektu „Aktywna integracja w powiecie strzelecko – drezdeneckim” 2020 – 2022. Ponadto placówka realizuje projekt pn. „Rozwój zatrudnienie, przyszłość”, w którego skład wchodzą praktyki zawodowe w strzeleckich restauracjach. – W warsztacie zawsze stawialiśmy na artyzm i integrację z lokalną społecznością, dlatego w WTZ powołano również do życia grupę teatralną, która od podstaw stworzyła dwa wyjątkowe przedstawienia. Sztukę „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” wystawiono w ponad 30 placówkach edukacyjnych na terenie województwa lubuskiego. Natomiast w latach 2015 – 2017 grupa dawała przedstawienia w przedszkolach, żłobkach oraz szkołach z bajką „Czerwony Kapturek”. To jest kilkadziesiąt przedstawień dla najmłodszych – komentuje instruktor WTZ, Alicja Bieniek.
Wszystkie lalki oraz rekwizyty do obu przedstawień zostały przygotowane własnoręcznie na zajęciach prowadzonych w Warsztacie. Nad przygotowaniami od strony merytorycznej czuwał aktor Teatru im. J. Osterwy Jan Mierzyński, który współpracuje z WTZ od lat. Placówka rok rocznie bierze udział w zbieraniu kasztanów i żołędzi oraz wykonuje budki lęgowe dla ptaków na zlecenie Nadleśnictwa Strzelec Kraj. Ponadto w ubiegłym roku odrestaurowano teren przy Centrum Edukacji Leśnej w Dankowie. Na zlecenie urzędu miejskiego podopieczni wykonują budy dla kotów i rozmieszczają je na terenie miasta. W 2019 roku podjęto współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Dobiegniewie. Oprócz prowadzonych zajęć dla pensjonariuszy domu, prowadzony jest także wolontariat w DPS. Dwóch uczestników WTZ w wyznaczonych terminach pomaga w codziennych zadaniach placówki.
Warsztat realizuje także we współpracy z Urzędem Miejskim projekt w Centrum Aktywności Społecznej w Strzelcach Kraj., gdzie w ciągu najbliższych lat zorganizuje zajęcia rękodzielnicze dla seniorów. Każdego roku można również spotkać WTZ Strzelce na Targach Rolniczych w Gliśnie czy w Muzeum Etnograficznym w Ochli, gdzie promują sztukę osób niepełnosprawnych.
We współpracy z Urzędem Miejskim obsadzono krokusami tereny wokół zabytkowych murów obronnych w mieście. Przez lata organizowano cykliczną akcję sprzątania plaży w miejscowości Długie we współpracy z Ośrodkiem Brata Krystyna oraz sprzątanie wraz z pracownikami Strzeleckiego Ośrodka Kultury zaniedbanych grobów na terenie cmentarza miejskiego.
Podopiecznych WTZ spotkacie także w Lubniewicach, Sulęcinie i na wielu lokalnych imprezach, gdzie prowadzą ze swoimi instruktorami warsztaty dla dzieci i młodzieży.
W warsztacie najważniejsi są podopieczni. Wielu z nich mówi nawet, że to ich „drugi dom” ale czy od samego początku tak czuli? – Nie widziałam na jakich zasadach odbywają się zajęcia w warsztacie. Czułam się jakby ktoś zburzył mój cały dotychczasowy

świat. A poza tym byłam przyzwyczajona do tego, co mam i w jakich warunkach funkcjonuję na co dzień. Najbardziej nie mogłam pogodzić się chyba z wczesnym wstawaniem – mówi Jowita Kobelak, podopieczna WTZ i dodaje – Nie wyobrażam sobie chwili, gdyby nagle ktoś powiedział mi, że muszę stąd odejść. Poznałam tu wielu niesamowitych i ważnych dla mnie ludzi.
Placówka od samego początku mogła liczyć na przychylność lokalnego środowiska i władz. – Każdy z nas potrzebuje docenienia, zauważenia. Tego chce każdy człowiek. Dlatego cieszę się, że od 15 lat działa WTZ, który tworzy drugi dom dla osób niepełnosprawnych z terenu całego powiatu. Dzięki temu każdy jest zauważony i doceniony. Tę atmosferę tworzą terapeuci, uczestnicy, rodzice, pracownicy. Wszystkim z całego serca dziękujemy. Życzymy kolejnych kroków, bo dystans jest długi. W obecnym świecie jeszcze bardziej potrzeba przystanków, by zająć się drugim człowiekiem, często słabszym, potrzebującym uwagi. By spojrzeć w oczy, spokojnie porozmawiać. To są zwykłe ludzkie odruchy, o których wielu z nas zapomina. Warsztat Terapii Zajęciowej zawsze stoi na straży właśnie tych cech. Zauważa drugiego człowieka – mówi burmistrz Mateusz Feder.
– To jedynie mały wycinek tego, co udało się zrealizować przez te 15 lat w jednostce. Nikt tu nie spoczywa na laurach, albowiem mamy już kolejne plany – dodaje S. Paszkiewicz.
Jeszcze w tym roku WTZ Strzelce Kraj. ma w planie zorganizowanie imprezy plenerowej na terenie miasta, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie już za kilka miesięcy zorganizowane zostaną warsztaty rękodzielnicze dla lokalnej społeczności, a wezmą w nich udział także inne ośrodki na co dzień wspierające osoby z niepełnosprawnościami.

URODZINY

Warsztat Terapii Zajęciowej powołany do życia został piętnaście lat temu. By uczcić te wydarzenie, 25 marca 2022 roku, zorganizowano specjalne jubileuszowe uroczystości, w których zaprezentowali się opiekunowie i podopieczni. Urodziny rozpoczęły się od występu opiekunów, którzy tanecznym krokiem sformowali widniejący na koszulkach napis „15 lat WTZ”, dając tym samym entuzjazm i przykład do występów artystycznych dla swoich podopiecznych. Następnie na scenie zobaczyliśmy skecz wykonany przez podopiecznych. Otwartość, uśmiech, wrażliwość i oryginalność występujących sprawiła, że zgromadzona publiczność świetnie się bawiła, oklaskując aktorów, wokalistów i tancerzy. Wzruszającym momentem było wręczenie podziękowań dla rodziców, opiekunów osób uczestniczących w Warsztatach. Dumni rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, musieli udać się na scenę i w świetle reflektorów odebrać pamiątkowe dyplomy. Jak na każdych urodzinach nie zabrakło pysznego tortu, toastów, konfetti i życzeń.
red.
W artykule wykorzystano materiały z jubileuszowego folderu
„15-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej 8 kroków”

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content